Inte sedan februari 2024 har andelen långtidsarbetslösa varit så låg i Burlöv. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
I april hade 455 Burlövsbor varit arbetslösa i minst ett år, vilket är tolv färre än månaden innan. 455 personer motsvarar 4,6 procent av arbetskraften i kommunen – andelen långtidsarbetslösa är 0,4 procentenheter lägre än samma månad för ett år sedan. Burlöv tillhör de kommuner som har högst andel långtidsarbetslösa i hela landet just nu.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Antalet som står allra längst från arbetsmarknaden – som varit utan arbete utan i minst två år – har minskat jämfört med samma månad för ett år sedan: från 262 till 259, eller 2,6 procent av arbetskraften i april 2026.
I Perstorp finns länets högsta långtidsarbetslöshet, 6,5 procent, medan Vellinge har lägst (1,6 procent). I Skåne som helhet hade 27 166 personer (3,8 procent) varit arbetslösa i minst ett år i april. Det är 390 personer färre än månaden innan.
| Kommun | Arbetslösa i minst 12 månader | Förändring sedan mars 2026 (procentenheter) | Förändring sedan april 2025 (procentenheter) |
|---|---|---|---|
| Perstorp | 6,5 % | +0,3 ▲ | −0,5 ▼ |
| Malmö | 5,3 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Åstorp | 4,8 % | −0,1 ▼ | +0,3 ▲ |
| Helsingborg | 4,7 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Landskrona | 4,7 % | −0,1 ▼ | −0,3 ▼ |
| Burlöv | 4,6 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Östra Göinge | 4,6 % | +0,1 ▲ | −0,4 ▼ |
| Bjuv | 4,4 % | −0,2 ▼ | ±0,0 ▸ |
| Bromölla | 4,3 % | −0,1 ▼ | −0,5 ▼ |
| Kristianstad | 4,3 % | −0,1 ▼ | −0,6 ▼ |
| Hässleholm | 4,1 % | −0,1 ▼ | −0,4 ▼ |
| Osby | 3,8 % | −0,1 ▼ | −0,1 ▼ |
| Eslöv | 3,6 % | −0,2 ▼ | −0,2 ▼ |
| Trelleborg | 3,6 % | ±0,0 ▸ | −0,1 ▼ |
| Tomelilla | 3,0 % | ±0,0 ▸ | +0,1 ▲ |
| Klippan | 2,9 % | ±0,0 ▸ | −0,2 ▼ |
| Skurup | 2,7 % | −0,1 ▼ | ±0,0 ▸ |
| Svalöv | 2,7 % | ±0,0 ▸ | +0,3 ▲ |
| Lund | 2,6 % | ±0,0 ▸ | −0,1 ▼ |
| Hörby | 2,5 % | ±0,0 ▸ | +0,1 ▲ |
| Kävlinge | 2,2 % | ±0,0 ▸ | ±0,0 ▸ |
| Svedala | 2,2 % | −0,1 ▼ | −0,1 ▼ |
| Ystad | 2,2 % | ±0,0 ▸ | ±0,0 ▸ |
| Örkelljunga | 2,2 % | −0,3 ▼ | −0,6 ▼ |
| Höör | 2,1 % | ±0,0 ▸ | ±0,0 ▸ |
| Simrishamn | 2,1 % | +0,1 ▲ | −0,1 ▼ |
| Sjöbo | 2,1 % | −0,1 ▼ | −0,2 ▼ |
| Staffanstorp | 2,0 % | ±0,0 ▸ | −0,2 ▼ |
| Höganäs | 1,9 % | ±0,0 ▸ | −0,3 ▼ |
| Ängelholm | 1,8 % | ±0,0 ▸ | −0,3 ▼ |
| Båstad | 1,7 % | ±0,0 ▸ | −0,3 ▼ |
| Lomma | 1,7 % | ±0,0 ▸ | +0,1 ▲ |
| Vellinge | 1,6 % | ±0,0 ▸ | +0,2 ▲ |
Totalt i riket hade omkring 151 000 personer varit utan arbete i minst ett år i april. Det motsvarar 2,8 procent av arbetskraften, vilket är ungefär lika stor andel som för ett år sedan.
Högre andel äldre långtidsarbetslösa
Av de 455 personerna som varit arbetslösa i mer än ett år i Burlövs kommun är 117 personer mellan 55 och 661 år och 23 är mellan 18 och 24 år. För den äldre gruppen är andelen arbetslösa 6,1 procent medan den i den yngre gruppen är 2,4 procent. Även i riket som helhet är långtidsarbetslösheten högre i gruppen äldre.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
135 av de långtidsarbetslösa i Burlöv är födda i Sverige, medan 320 är födda utomlands. Det innebär att långtidsarbetslösheten bland Sverigefödda är 2,5 procent, medan den är tre gånger så hög – 7,1 procent – bland födda utomlands. Även i riket som helhet är arbetslösheten högre bland utrikesfödda.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Även när det gäller utbildningsnivå är skillnaderna stora. 143 av de som varit arbetslösa i minst ett år har inte någon gymnasieutbildning, vilket motsvarar en långtidsarbetslöhet på 8,8 procent i den gruppen. Det kan jämföras med 3,8 procent bland dem som gått ut gymnasiet och 3,6 procent bland dem som studerat vidare efter gymnasiet.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
| April 2026 | Förändring sedan mars 2026 | Förändring sedan april 2025 | |
|---|---|---|---|
| Antal arbetslösa i minst ett år | 455 | −12 | −32 |
| varav arbetslösa i minst två år | 259 | −3 | −3 |
| Antal födda utomlands | 320 | −5 | −25 |
| Antal födda i Sverige | 135 | −7 | −7 |
| Antal utan gynmasieutbildning | 143 | −6 | −10 |
| Antal med gynmasieutbildning | 160 | −9 | −36 |
| Antal med eftergymnasial utbildning | 152 | +3 | +14 |
| Antal 18-24 år | 23 | +1 | +2 |
| Antal 55-66 år | 117 | +1 | −4 |
| Burlöv | Skåne län | Riket | |
|---|---|---|---|
| Andel arbetslösa i minst ett år | 4,6 % | 3,8 % | 2,8 % |
| Andel arbetslösa i minst två år | 2,6 % | 2,2 % | 1,6 % |
| Bland födda utomlands | 7,1 % | 8,6 % | 6,9 % |
| Bland födda i Sverige | 2,5 % | 2,0 % | 1,5 % |
| Bland dem utan gymnasieutbildning | 8,8 % | 10,7 % | 7,8 % |
| Bland dem med gymnasieutbildning | 3,8 % | 3,2 % | 2,3 % |
| Bland dem med eftergymnasial utbildning | 3,6 % | 2,5 % | 1,9 % |
| Bland 18–24-åringar | 2,4 % | 1,6 % | 1,3 % |
| Bland 55–66-åringar | 6,1 % | 5,1 % | 3,8 % |
