Mullsjö kommun såg under april en svagare utveckling på arbetsmarknaden än länet. Skillnaden i arbetslöshet mellan kommunen och Jönköpings län växer.
Under april månad rapporterade Mullsjö kommun en total arbetslöshet på 5,2 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,5 procentenheter). I Jönköpings län däremot sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 188 av 3 615 invånare i åldern 16 till 661 år i Mullsjö kommun var inskrivna som arbetssökande (19 fler än i april i fjol).

Mullsjö går därmed mot strömmen i förhållande till andra kommuner i Jönköpings län. I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Sävsjö, där arbetslösheten sjunker med 1,1 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Mullsjö alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Jönköpings län (5,2 procent i kommunen, jämfört med 5,4 procent i hela länet). Habo har den lägsta arbetslösheten i länet (2,9 procent), medan Nässjö har den högsta (7,2 procent). För att Mullsjö skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Habo skulle 83 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i april jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,5 procent. 235 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,1 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,0 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 13,1 procent i Mullsjö under april månad, motsvarande 68 av 519 personer. Det är 0,8 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+5 om man räknar personer). Den senaste månadens uppgång innebär ett trendbrott. Under de tre föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit lägre än motsvarande tidpunkt året innan.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 7,9 procentenheter i Mullsjö.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Mullsjö som i andra kommuner i Jönköpings län. Gnosjö har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Habo har den största.
Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Mullsjö så minskar den i Jönköpings län. Jämfört med april förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 1,5 procentenheter (till 13,2 procent).

Ungdomsarbetslösheten sjunker något
Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,1 procentenheter). I april var 11,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 39 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med ett personer på ett års sikt.

Medan Mullsjö har lägre total arbetslöshet än Jönköpings län, ligger ungdomsarbetslösheten 6,1 procentenheter högre i Mullsjö.

Tabeller
| Mullsjö | Jönköpings län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,2 % | +0,5 % ▲ | 5,4 % | −0,5 % ▼ | 6,5 % | −0,4 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 13,1 % | +0,8 % ▲ | 13,2 % | −1,5 % ▼ | 13,9 % | −1,5 % ▼ |
| Bland ungdomar | 11,7 % | −0,1 % ▼ | 5,6 % | −0,8 % ▼ | 6,7 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Aneby | 4,6 % | −0,3 % ▼ |
| Eksjö | 5,4 % | −0,7 % ▼ |
| Gislaved | 5,8 % | −0,9 % ▼ |
| Gnosjö | 3,6 % | −0,6 % ▼ |
| Habo | 2,9 % | −0,4 % ▼ |
| Jönköping | 5,5 % | −0,3 % ▼ |
| Mullsjö | 5,2 % | +0,5 % ▲ |
| Nässjö | 7,2 % | −0,7 % ▼ |
| Sävsjö | 6,8 % | −1,1 % ▼ |
| Tranås | 6,0 % | −0,8 % ▼ |
| Vaggeryd | 4,1 % | −0,4 % ▼ |
| Vetlanda | 5,7 % | −0,4 % ▼ |
| Värnamo | 4,3 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Aneby | 13,1 % | −0,1 % ▼ |
| Eksjö | 15,3 % | −2,0 % ▼ |
| Gislaved | 12,5 % | −2,5 % ▼ |
| Gnosjö | 6,6 % | −1,8 % ▼ |
| Habo | 10,0 % | −3,6 % ▼ |
| Jönköping | 13,3 % | −0,9 % ▼ |
| Mullsjö | 13,1 % | +0,8 % ▲ |
| Nässjö | 16,4 % | −2,4 % ▼ |
| Sävsjö | 18,7 % | −3,5 % ▼ |
| Tranås | 16,1 % | −2,4 % ▼ |
| Vaggeryd | 8,6 % | −2,1 % ▼ |
| Vetlanda | 16,1 % | −0,7 % ▼ |
| Värnamo | 10,0 % | −1,0 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i april | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Aneby | 7,4 % | +0,1 % ▲ |
| Eksjö | 5,6 % | −0,3 % ▼ |
| Gislaved | 6,1 % | −0,2 % ▼ |
| Gnosjö | 4,1 % | −0,7 % ▼ |
| Habo | 4,3 % | −0,3 % ▼ |
| Jönköping | 5,0 % | −0,6 % ▼ |
| Mullsjö | 11,7 % | −0,1 % ▼ |
| Nässjö | 7,9 % | −1,5 % ▼ |
| Sävsjö | 6,8 % | −1,6 % ▼ |
| Tranås | 6,5 % | −1,9 % ▼ |
| Vaggeryd | 4,4 % | −1,9 % ▼ |
| Vetlanda | 5,9 % | −0,7 % ▼ |
| Värnamo | 5,6 % | −0,7 % ▼ |
