Priserna på bostadsrätter går något uppåt i Sandviken

Sandvikens kommun Fastighetspriser
Lägenhetsport
Jens Finnäs, Newsworthy

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Sandvikens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 2 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

I hela Gävleborg däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Sandvikens kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 61 av landets kommuner, medan de sjunker i 43 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Gävleborgs län står priserna på bostadsrätter stilla i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sex av länets tio kommuner.

Sammanlagt såldes 84 bostadsrätter i Sandvikens kommun mellan februari och april till ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 90 affärer vid den här tiden på året.

I hela Gävleborg såldes 544 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Sandvikens kommun

Priserna på villor stiger kännbart

Villapriserna har gått upp i Sandvikens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 6 procent.

Även i hela Gävleborg ökar villapriserna. I hela länet noterades en prisuppgång på 6 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Sandvikens kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 88 av landets kommuner, medan de sjunker i 36 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Gävleborgs län stiger priserna på villor i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Hudiksvall där priserna steg med 20 procent. I Söderhamn däremot sjönk priserna med 1 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sex av länets tio kommuner.

Sammanlagt såldes 67 villor i Sandvikens kommun mellan februari och april till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 65 affärer vid den här tiden på året.

I hela Gävleborg såldes 433 villor för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Sandvikens kommun

Två försäljningar av fritidshus

Mellan februari och april gjordes sammanlagt två affärer med fritidshus i Sandvikens kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Sandvikens kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,6 miljoner kronor.

I hela Gävleborg såldes 22 fritidshus för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Sandvikens kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Sandviken den här månaden.

Priserna på fritidshus sjunker i 27 av landets kommuner, medan de stiger i 25 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Tabeller

Försäljningar av villor i Gävleborgs län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Bollnäs 311,9 miljoner
Gävle+6 % 1463,5 miljoner
Hofors 221,3 miljoner
Hudiksvall+20 % 612,4 miljoner
Ljusdal 291,8 miljoner
Nordanstig 131,2 miljoner
Ockelbo 131,3 miljoner
Ovanåker 121,4 miljoner
Sandviken+6 % 672,2 miljoner
Söderhamn−1 % 391,9 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Gävleborgs län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Bollnäs 170,8 miljoner
Gävle±0 % 3261,7 miljoner
Hofors 140,2 miljoner
Hudiksvall−8 % 461,3 miljoner
Ljusdal 101,1 miljoner
Nordanstig 0
Ockelbo 0
Ovanåker 40,3 miljoner
Sandviken+2 % 840,7 miljoner
Söderhamn±0 % 430,6 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Gävleborgs län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Bollnäs 0
Gävle−6 % 52,0 miljoner
Hofors 11,3 miljoner
Hudiksvall 21,5 miljoner
Ljusdal 20,5 miljoner
Nordanstig 41,3 miljoner
Ockelbo 21,3 miljoner
Ovanåker 0
Sandviken 22,6 miljoner
Söderhamn 42,0 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.