Antalet anmälda till högskoleprovet ökar stadigt. På lördag är 504 personer anmälda att skriva provet i Värnamo.
På lördag är det dags för högskoleprovet igen. Efter de begränsade provomgångarna under pandemin har antalet anmälda ökat varje år i Sverige, och i år är omkring 100 700 personer anmälda att delta någonstans i landet. På lördag är 504 personer anmälda att skriva högskoleprovet i Värnamo. Förra våren var motsvarande siffra 507 personer.

Det är Jönköping university som anordnar provet i Värnamo, högskolan anordnar också prov i bland annat Eksjö, Jönköping och Nässjö. Totalt är 2 720 personer anmälda att skriva provet i Jönköping universitys regi. Högskoleprovet hålls två gånger per år, i april och oktober. Det är normalt sett fler som skriver provet på våren än på hösten.
Högskoleprovet består av fem provpass med totalt 160 uppgifter. Resultatet omvandlas sedan till normerade poäng på en skala från 0,00 till 2,00. Resultatet kan användas för att söka till högskolor och universitet.
I höstas skrev 1 518 personer provet på någon av de orter där Jönköping university anordnade det, och snittpoängen var 0,82 poäng. En person fick full pott. För att ta sig in bland de tio bästa på Jönköping university krävdes 1,75 poäng. Det är bättre än 98,4 procent av alla som skrev provet. Totalt i riket hade 43 personer 2,00.
.jpg_900.jpg)