Miljöpartiet och Sverigedemokraterna hittar fler kandidater i Göteborg

Göteborgs kommun Val
Valsedlar

Liberalerna tappar kandidater i nästan 200 kommuner. Det står klart när deadline för kandidatregistreringen gick ut på torsdagen. I Göteborgs kommun har Miljöpartiet och Sverigedemokraterna 15 respektive 17 kandidater mer på listorna nu, jämfört förra valet.

Torsdagen var sista dagen för partier att anmäla kandidater till så kallade låsta listor inför höstens val. Därmed har vi nu en första bild av vilka partier som har haft lätt och svårt att mobilisera kandidater.

Samtliga riksdagspartier har lämnat listor till kommunfullmäktigevalet i Göteborgs kommun, och förutom dem även Alternativ för Sverige, Demokraterna, Kommunistiska Partiet, Kristna Värdepartiet, Medborgerlig Samling, Partiet Nyans, Seniorpartiet, SKP KOMMUNISTERNA, Visionpartiet, Volt och WILLY TIGER.

Totalt är 521 personer anmälda på kommunlistorna i Göteborg, och dessutom 1 557 till regionvalet, där Göteborg utgör en egen valkrets, och 857 till riksdagsvalet. Av de hittills anmälda kommunfullmäktige­kandidaterna i Göteborg står 2 446 på så kallade låsta listor, där ingen utom de på förhand godkända kandidaterna kan bli invalda. Det är numera det vanligaste förfarandet i stora partier.

Årets 506 kandidater kan jämföras med 465 personer på låsta listor i valet 2022. Det totala antalet kandidater har alltså inte förändrats särskilt mycket i Göteborg, när vi jämför med 2022.

Av riksdagspartierna har Centerpartiet färre kandidater till kommunfullmäktige i Göteborg i år än sist, medan sju partier har fler (bland annat Miljöpartiet och Sverigedemokraterna).

En kandidat från undefined har fortfarande inte godkänt att stå på listan, enligt valmyndighetens data. Att kandidaturen inte godkänts kan ibland bero en viss eftersläpning i systemet, och vi räknar därmed med även ännu ej godkända namn här.

Antal kandidater till kommunfullmäktige för partier med låsta listor
Parti202620222018
Vänsterpartiet554541
Socialdemokraterna727172
Miljöpartiet483334
Centerpartiet404434
Liberalerna373631
Kristdemokraterna333226
Moderaterna696061
Sverigedemokraterna685156
Alternativ för Sverige44
Demokraterna344029
Feministiskt initiativ1521
Förenade Demokratiska Partiet(8)
Göteborgspartiet(14)
Kommunistiska Partiet271926
Kristna Värdepartiet63(5)
Medborgerlig Samling12115
MoD(4)
Partiet Nyans(7)(12)
Piratpartiet(1)6
Politiskt Skifte(1)
Seniorpartiet111
SKP KOMMUNISTERNA(2)
Visionpartiet(3)
Volt(2)
Volt Sverige(3)
WILLY TIGER(1)

I landet som helhet sker de mest dramatiska förändringarna inom Liberalerna. I nästan 200 kommuner har de färre kandidater än 2022. Det totala antalet kandidater minskar med nästan en tredjedel från 3 529 personer på låsta listor till 2 556 i år.

Miljöpartiet är det parti som ökar mest. Partiet ökar med ungefär lika många kandidater som Liberalerna tappar och har sammanlagt drygt 3 300 på sina listor. Sverigedemokraterna har över 500 fler kandidater i år, jämfört med 2022. Totalt har de nästan 5 600 personer uppställda i kommunvalet. Men Sverigedemokraterna ligger fortfarande en bra bit efter Moderaterna som har över 8 700 kandidater. Även Centerpartiet har fler.

Det är också Liberalerna som har flest ”vita fläckar” på Sverigekartan. I 66 kommuner står de fortfarande helt utan lista till kommunfullmäktige, och har alltså missat chansen att ställa upp med en låst lista.

Riksdagspartier helt utan listor (även öppna) i kommunalvalen, i länets kommuner
KommunPartier som saknar lista
Ale
Alingsås
BengtsforsMiljöpartiet · Liberalerna
Bollebygd
Borås
Dals-EdVänsterpartiet · Liberalerna
EssungaLiberalerna · Kristdemokraterna
Falköping
FärgelandaVänsterpartiet · Miljöpartiet
GrästorpVänsterpartiet · Kristdemokraterna
Gullspång
Göteborg
Götene
Herrljunga
HjoLiberalerna
Härryda
KarlsborgMiljöpartiet
Kungälv
Lerum
Lidköping
Lilla EdetLiberalerna
Lysekil
Mariestad
Mark
MellerudLiberalerna
Munkedal
Mölndal
Orust
Partille
Skara
Skövde
Sotenäs
Stenungsund
Strömstad
Svenljunga
TanumKristdemokraterna
TibroMiljöpartiet
Tidaholm
Tjörn
Tranemo
Trollhättan
TörebodaMiljöpartiet · Kristdemokraterna
Uddevalla
Ulricehamn
VaraKristdemokraterna
Vårgårda
Vänersborg
Åmål
Öckerö

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.