Mängden installerade solceller mångdubblades i fjol, i och med invigningen av en ny stor solpark på Hultsfreds flygplats i september. Kommunen har nu mest installerad solel per invånare i hela Sverige.
Under 2025 anslöts 105,6 megawatt ny solel till elnätet i Hultsfreds kommun, en flerfaldig ökning jämfört med året innan.
Totalt finns 581 nätanslutna anläggningar, om sammanlagt 115,3 megawatt i kommunen – näst mest i hela landet. Det motsvarar, i runda tal, en elproduktion på någonstans mellan 196 och 232 procent av vad hushållen i Hultsfred förbrukar per år.1
I Hultsfreds kommun ligger två av landets större solcellsanläggningar, Hultsfreds solpark (Hultsfreds flygplats) och Hultsfreds solcellspark, som hör till de anläggningar i Sverige med en maxeffekt som kan räknas i megawatt.

Statistiken har historiskt innehållit enstaka felaktiga uppgifter. Minskningar kan också bero på att anläggningar byggts ut och hamnat i en större kategori.
Räknat per invånare finns det nu 8,6 kilowatt solceller per person i kommunen, vilket är den högsta nivån i hela landet. Kommunen med mest solel per invånare i hela landet är nu Hultsfreds kommun.
Installerad effekt per invånare blir förstås högre i de områden där det finns storskaliga solcellsparker eller liknande. Tittar vi istället på antalet installationer per invånare har Hultsfred 43,1 anläggningar per tusen invånare, att jämföra med 51,7 i hela länet.
| Kommun | Watt per person | Total installerad effekt (MW) | Förändring från året innan |
|---|---|---|---|
| Hultsfred | 8 550 | 115,3 | +1 086 % |
| Borgholm | 2 056 | 21,9 | +9 % |
| Mörbylånga | 1 493 | 24,3 | +11 % |
| Torsås | 1 098 | 7,6 | +6 % |
| Vimmerby | 1 077 | 16,5 | +4 % |
| Emmaboda | 1 014 | 8,9 | +8 % |
| Västervik | 956 | 34,7 | +60 % |
| Högsby | 857 | 4,4 | +7 % |
| Mönsterås | 832 | 10,8 | +6 % |
| Nybro | 756 | 15,0 | +6 % |
| Kalmar | 649 | 47,4 | +5 % |
| Oskarshamn | 608 | 16,3 | +12 % |
Den största delen av solelen i Hultsfred, 93 procent, kommer från storskaliga anläggningar, totalt sju stycken. Det skiljer Hultsfred från de flesta andra delar av landet, där de småskaliga installationerna dominerar. I hela Sverige står anläggningar under 20 kilowatt för mer än hälften av den installerade effekten. Generellt är deras andel störst i kommuner med många villahushåll, medan större anläggningar dominerar i tätbefolkade kommuner med fler flerfamiljsbostäder – och förstås i de småkommuner som har någon av landets stora markanläggningar för solel.
Sedan 2021 finns ett särskilt grönt skatteavdrag för bland annat installation av solceller. I Hultsfreds kommun gjordes avdrag för totalt omkring omkring 215 000 kronor under 2025, att jämföra med 1,2 miljoner kronor året innan.
Fler jätteanläggningar, färre villatak
Det är framför allt de stora anläggningarna som driver tillväxten. Småskalig solel dominerar fortfarande produktionen – mer än hälften av effekten finns i anläggningar under 20 kilowatt – men det är bland de stora anläggningarna vi ser den största ökningstakten.
Bland små anläggningar ökade den installerade effekten med drygt 30 procent i fjol, men ökningen var mindre än året innan, och det är första gången det senaste decenniet som ökningstakten avtar. Minskningen sammanfaller med minskade skatteavdrag för privatpersoner som installerar solceller. I nästan hela landet minskade både antalet avdrag som gjordes, och pengasumman de omfattade.
De senaste tolv månaderna har solel stått för omkring 2,6 procent av landets totala elproduktion – varierande från mindre än en halv procent under vintermånaderna till över fem procent under sommarmånaderna. I Danmark är motsvarande siffra som jämförelse drygt 10 procent.
