Under första kvartalet var sex av tio nyregistrerade bilar i Flens kommun rena elbilar eller laddhybrider, en ökning jämfört med kvartalet innan. Även i landet som helhet har elbilsmarknaden tagit ny fart.
Under första kvartalet 2026 var 60 procent av alla nyregistrerade personbilar i Flen laddbara (sammanlagt registrerades 42 nya bilar). Merparten av de laddbara bilarna var rena elbilar (31 procent av alla).
Fossildrivna bilar utgjorde 38 procent av nyregistreringarna.

I Flen ökade andelen laddbara bilar under första kvartalet jämfört med kvartalet innan (+8,5 procentenheter). Men elbilsregistreringen har legat ännu högre. Nyregistreringen peakade under tredje kvartalet 2025 då 60 procent av de nya bilarna var laddbara.

Ny fart på elbilsmarknaden
I landet som helhet ökade elbilarna både sett till volym och andel av nyregistreringarna under början av året. Enligt Mobility Sweden beror ökningen på förbättrat konjunkturläge, lägre räntor samt lansering av flera mindre och billigare elbilsmodeller. Däremot ser man ingen effekt av kriget i Iran ännu.
Följande graf visar utvecklingen antal sålda elbilar och laddhybrider i Flen över tid.

Lista: Här säljs det flest laddbara bilar
I hela landet var 63 procent av alla nya bilar laddbara under första kvartalet. Det är något färre än föregående kvartal (−1,4 procentenheter). I Södermanlands län var 61 procent av de nya bilarna laddbara, vilket är den högsta andelen hittills.

Jämfört med andra kommuner sticker inte försäljningen av elbilar och laddhybrider i Flen ut som vare sig anmärkningsvärt hög eller låg. Under första kvartalet var nyregistreringen 128:e högst i hela landet (bland 290 kommuner).
| Kommun | Andel laddbara | Antal elbilar | Antal laddhybrider | Antal nya bilar totalt |
|---|---|---|---|---|
| Trosa | 74 % | 29 | 11 | 54 |
| Katrineholm | 65 % | 54 | 41 | 146 |
| Nyköping | 60 % | 89 | 68 | 263 |
| Flen | 60 % | 13 | 12 | 42 |
| Gnesta | 59 % | 16 | 6 | 37 |
| Strängnäs | 59 % | 82 | 39 | 204 |
| Eskilstuna | 59 % | 144 | 92 | 399 |
| Vingåker | 58 % | 8 | 6 | 24 |
| Oxelösund | 57 % | 12 | 5 | 30 |
Notera att siffrorna avser var bilarna är registrerade. Leasingbilar är registrerade i den kommun där uthyraren har sitt säte.
