Efter nio månaders uppgång: nu sjunker arbetslösheten bland utlandsfödda i Nordmaling

Nordmalings kommun Arbetslöshet
En person söker i Platsbanken
Martin Olsson, Newsworthy

Sedan april 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda i Nordmalings kommun ökat, men i februari vände utvecklingen då andelen arbetslösa sjönk jämfört med året innan.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Nordmalings kommun med 0,7 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i februari på 14,7 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt

Under februari månad rapporterade Nordmalings kommun en total arbetslöshet på 5,0 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,3 procentenheter). I Västerbottens län däremot stiger arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 161 av 3 220 invånare i åldern 16 till 661 år i Nordmalings kommun var inskrivna som arbetssökande (nio färre än i februari i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Nordmalings kommun och Västerbottens län

Nordmaling är inte den enda kommunen i Västerbotten där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i elva av 15 kommuner. Störst är minskningen i Åsele, där arbetslösheten sjunker med 1,2 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Nordmaling alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Västerbottens län (5,0 procent i kommunen, jämfört med 4,7 procent i hela länet). Sorsele har den lägsta arbetslösheten i länet (2,2 procent), medan Skellefteå har den högsta (6,0 procent). För att Nordmaling skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Sorsele skulle 90 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i februari jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 237 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,2 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,2 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,7 procent i Nordmaling under februari månad, motsvarande 54 av 367 personer. Det är 0,7 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−4 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de nio föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,7 procentenheter i Nordmaling.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Nordmalings kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Nordmaling om man jämför med andra kommuner i Västerbotten. Vindeln har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Dorotea har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,2 procentenheter). I februari var 5,9 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 18 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med sju personer på ett års sikt.

I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Nordmaling sjunkit nio månader i följd (ner från 5,7 procent i maj 2025 till 5,9 procent nu).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Nordmalings kommun

Medan Nordmaling har högre total arbetslöshet än Västerbotten, ligger ungdomsarbetslösheten 0,3 procentenheter lägre i Nordmaling.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Nordmalings kommun och Västerbottens län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i februari
NordmalingVästerbottens länHela landet
Hela arbetskraften5,0 %−0,3 % 4,7 %+0,2 % 6,8 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda14,7 %−0,7 % 11,1 %+0,1 % 14,3 %−1,4 % 
Bland ungdomar5,9 %−1,2 % 6,2 %+0,2 % 7,4 %−0,7 % 
Total arbetslöshet i Västerbottens län
KommunArbetslöshet i februariFörändring (12 mån)
Bjurholm5,7 %−1,0 % 
Dorotea4,3 %−0,9 % 
Lycksele4,7 %−0,8 % 
Malå4,2 %−0,2 % 
Nordmaling5,0 %−0,3 % 
Norsjö4,6 %−0,4 % 
Robertsfors3,9 %±0,0 % 
Skellefteå6,0 %+1,2 % 
Sorsele2,2 %−0,6 % 
Storuman3,8 %−0,1 % 
Umeå4,2 %±0,0 % 
Vilhelmina4,8 %−0,8 % 
Vindeln3,3 %−0,1 % 
Vännäs4,1 %+0,4 % 
Åsele5,0 %−1,2 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Västerbottens län
KommunArbetslöshet i februariFörändring (12 mån)
Bjurholm8,2 %−7,7 % 
Dorotea13,3 %−7,1 % 
Lycksele13,6 %−1,0 % 
Malå8,2 %−4,8 % 
Nordmaling14,7 %−0,7 % 
Norsjö12,7 %−1,6 % 
Robertsfors7,4 %−0,6 % 
Skellefteå14,5 %+2,8 % 
Sorsele5,2 %−2,1 % 
Storuman10,5 %−1,2 % 
Umeå9,3 %−0,8 % 
Vilhelmina12,1 %−2,6 % 
Vindeln4,1 %−2,7 % 
Vännäs10,7 %+0,7 % 
Åsele12,0 %+2,3 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Västerbottens län
KommunArbetslöshet i februariFörändring (12 mån)
Bjurholm7,6 %−4,6 % 
Dorotea-- 
Lycksele5,0 %−2,9 % 
Malå6,8 %−1,9 % 
Nordmaling5,9 %−1,2 % 
Norsjö5,1 %−0,8 % 
Robertsfors6,2 %−0,1 % 
Skellefteå8,8 %+2,5 % 
Sorsele-- 
Storuman4,9 %−1,6 % 
Umeå5,2 %−0,3 % 
Vilhelmina9,0 %+2,6 % 
Vindeln6,1 %+1,4 % 
Vännäs5,9 %−1,1 % 
Åsele7,9 %−0,5 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.