Nästa vecka inleds de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina och Newsworthy har grävt i historien. Svalövs kommun är mest kopplat till sommarspelen.
När den 25:e upplagan av de olympiska vinterspelen avgörs sker det i Milano och Cortina d'Amprezzo i Italien. Därmed blir Cortina den fjärde staden att arrangera vinter-OS två gånger, efter Sankt Moritz (1928 och 1948), Lake Placid (1932 och 1980) och Innsbruck (1964 och 1976).
Sverige har haft representanter vid samtliga vinterspel. Minst var truppen i Lake Placid 1932, då bara tolv svenskar fanns på plats. Störst var den senast, i Peking 2022, då 116 aktiva fanns med i truppen – varav 109 deltog och sju var reserver. SOK räknar med en ungefär lika stor trupp i Milano-Cortina 2026.
Svalövs kommun märks i sommar-OS
Men hur många av alla svenska olympier har koppling till Svalöv? Newsworthy har gått igenom samtliga svenska OS-deltagare och, baserat på födelseort och klubbtillhörighet vid de aktuella spelen, kopplat dem till 283 svenska kommuner.
Från Svalövs kommun rör det sig om sju olympier, varav en som reserv, som varit med i OS sedan Antwerpen 1920. Samtliga har varit med i sommar-OS. Först ut bland sommarolympierna var Anatole Bolin och Oscar Nilsson i Antwerpen 1920.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Louise Romeike, som har tävlat för RVR Grossenwiehe/Tågarportens lantliga RF, är den idrottare med Svalövskoppling som deltagit i flest olympiska sommarspel. Hon var med i Tokyo 2020 och Paris 2024. Otto Hultberg har tagit flest medaljer, ett silver.
4 000 olympier totalt
Totalt har omkring 4 000 personer tävlat för Sverige i olympiska spel, sedan de första sommarspelen hölls i Aten 1896. Då tillkommer ungefär 200 reserver, som varit med i truppen men inte deltagit i tävlingarna. Flest har kopplingar till storstäderna – och främst Stockholm. Var fjärde olympisk deltagare har någon sorts koppling till huvudstaden. Inte minst genom att många stora, och framgångsrika, klubbar finns där.
Knappt 1 100 av olympierna har deltagit i olympiska vinterspel. Här ligger den geografiska tyngdpunkten inte helt otippat längre norrut än för sommarolympierna. Och bryter man ner sporterna framträder också olika mönster.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Ishockeyspelarna har störst spridning (de är också många): Emma Eliasson, som var med och tog silver i Turin 2006, är född i Karesuando. Patric Kjellberg, som fanns med i guldlaget i Lillehammer 1994, är född i Trelleborg. Längdskidåkarna finns främst från norra Värmland och Dalarna och uppåt. De alpina kopplingarna är – föga förvånande – flest i fjällkommunerna.
| Olympier | Född | Klubb | Medaljer | Samtliga OS (placering inom parentes) |
|---|---|---|---|---|
| Anatole Bolin | Svalöv 1893-09-29 | IFK Stockholm | Antwerpen 1920: löpning 400 m (Oplacerad), 800 m (Oplacerad) | |
| Oscar Nilsson | Sireköpinge 1896-04-11 | K5 IF Helsingborg | Antwerpen 1920: voltige individuell (17) | |
| Otto Hultberg | Kågeröd 1877-11-15 | Göteborgs JS | 1 (1 silver) | Paris 1924: skytte hjort enkelskott, lag (2), hjort enkelskott individuell (4) |
| Gert-Åke Bengtsson | Konga 1948-06-13 | Riseberga JSF | München 1972: skytte skeet (42) | |
| Jalmar Sjöberg | Teckomatorp 1985-03-31 | BK Ore Vinslöv, IK Sparta Malmö | Peking 2008: brottning grekisk-romersk stil -120 kg (5) | |
| Anna Nilsson | Annelöv 1962-07-15 | Tågarpsortens Ryttarförening | Rio 2016: fälttävlan (reserv, deltog ej) | |
| Louise Romeike | Dösjöbro 1990-10-08 | RVR Grossenwiehe/Tågarportens lantliga RF | Paris 2024: fälttävlan, lag (5), fälttävlan individuell (24). Tokyo 2020: fälttävlan individuell (DNF), fälttävlan, lag (14) |
