Många försäljningar av villor i Oxelösund

Oxelösunds kommun Fastighetspriser
Enplansvillor

Mellan oktober och december såldes 30 villor i Oxelösunds kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Under oktober till december såldes det fem fler villor i Oxelösund än snittet för det senaste året.

De sålda villorna i Oxelösunds kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 24 affärer vid den här tiden på året.

I hela Södermanland såldes 440 villor för i snitt 3,4 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Oxelösunds kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Oxelösund den här månaden.

Priserna på villor sjunker i 96 av landets kommuner, medan de stiger i 50 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på villor i tre av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Nyköping där priserna sjönk med 7 procent. I Flen däremot steg priserna med 18 procent.

Priserna på bostadsrätter går neråt kännbart

Priserna på bostadsrätter har gått ner i Oxelösunds kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 6 procent.

I hela Södermanland däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Oxelösunds kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 62 av landets kommuner, medan de stiger i 44 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på bostadsrätter i fyra av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Strängnäs där priserna steg med 9 procent. I Katrineholm däremot sjönk priserna med 17 procent.

Sammanlagt såldes 31 bostadsrätter i Oxelösunds kommun mellan oktober och december till ett genomsnittligt pris på 0,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 44 affärer vid den här tiden på året.

I hela Södermanland såldes 471 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Oxelösunds kommun

Inga försäljningar av fritidshus

Mellan oktober och december noterades inga försäljningar av fritidshus i Oxelösund.

I hela Södermanland såldes 35 fritidshus för i snitt 2,1 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Oxelösund den här månaden.

Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på fritidshus i fyra av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Vingåker där priserna steg med 8 procent. I Nyköping däremot sjönk priserna med 5 procent.

Tabeller

Försäljningar av villor i Södermanlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Eskilstuna−1 % 1033,3 miljoner
Flen+18 % 251,9 miljoner
Gnesta 173,5 miljoner
Katrineholm+2 % 482,6 miljoner
Nyköping−7 % 803,7 miljoner
Oxelösund 302,8 miljoner
Strängnäs−3 % 773,9 miljoner
Trosa+8 % 455,1 miljoner
Vingåker 152,1 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Södermanlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Eskilstuna+2 % 1491,7 miljoner
Flen 70,6 miljoner
Gnesta 81,9 miljoner
Katrineholm−17 % 371,0 miljon
Nyköping+2 % 1411,4 miljoner
Oxelösund−6 % 310,5 miljoner
Strängnäs+9 % 672,0 miljoner
Trosa+1 % 262,4 miljoner
Vingåker 50,5 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Södermanlands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Eskilstuna−3 % 51,2 miljoner
Flen+5 % 62,4 miljoner
Gnesta+4 % 62,1 miljoner
Katrineholm±0 % 71,7 miljoner
Nyköping−5 % 32,0 miljoner
Oxelösund 0
Strängnäs+2 % 34,0 miljoner
Trosa 13,7 miljoner
Vingåker+8 % 41,4 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.