Mellan oktober och december såldes 30 villor i Oxelösunds kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under oktober till december såldes det fem fler villor i Oxelösund än snittet för det senaste året.
De sålda villorna i Oxelösunds kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 24 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 440 villor för i snitt 3,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Oxelösund den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 96 av landets kommuner, medan de stiger i 50 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län sjunker priserna på villor i tre av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Nyköping där priserna sjönk med 7 procent. I Flen däremot steg priserna med 18 procent.
Priserna på bostadsrätter går neråt kännbart
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Oxelösunds kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 6 procent.
I hela Södermanland däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 62 av landets kommuner, medan de stiger i 44 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på bostadsrätter i fyra av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Strängnäs där priserna steg med 9 procent. I Katrineholm däremot sjönk priserna med 17 procent.
Sammanlagt såldes 31 bostadsrätter i Oxelösunds kommun mellan oktober och december till ett genomsnittligt pris på 0,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 44 affärer vid den här tiden på året.
I hela Södermanland såldes 471 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Inga försäljningar av fritidshus
Mellan oktober och december noterades inga försäljningar av fritidshus i Oxelösund.
I hela Södermanland såldes 35 fritidshus för i snitt 2,1 miljoner kronor.
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Oxelösund den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Södermanlands län stiger priserna på fritidshus i fyra av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Vingåker där priserna steg med 8 procent. I Nyköping däremot sjönk priserna med 5 procent.
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | −1 % ▼ | 103 | 3,3 miljoner |
| Flen | +18 % ▲ | 25 | 1,9 miljoner |
| Gnesta | 17 | 3,5 miljoner | |
| Katrineholm | +2 % ▲ | 48 | 2,6 miljoner |
| Nyköping | −7 % ▼ | 80 | 3,7 miljoner |
| Oxelösund | 30 | 2,8 miljoner | |
| Strängnäs | −3 % ▼ | 77 | 3,9 miljoner |
| Trosa | +8 % ▲ | 45 | 5,1 miljoner |
| Vingåker | 15 | 2,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | +2 % ▲ | 149 | 1,7 miljoner |
| Flen | 7 | 0,6 miljoner | |
| Gnesta | 8 | 1,9 miljoner | |
| Katrineholm | −17 % ▼ | 37 | 1,0 miljon |
| Nyköping | +2 % ▲ | 141 | 1,4 miljoner |
| Oxelösund | −6 % ▼ | 31 | 0,5 miljoner |
| Strängnäs | +9 % ▲ | 67 | 2,0 miljoner |
| Trosa | +1 % ▲ | 26 | 2,4 miljoner |
| Vingåker | 5 | 0,5 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Eskilstuna | −3 % ▼ | 5 | 1,2 miljoner |
| Flen | +5 % ▲ | 6 | 2,4 miljoner |
| Gnesta | +4 % ▲ | 6 | 2,1 miljoner |
| Katrineholm | ±0 % ▸ | 7 | 1,7 miljoner |
| Nyköping | −5 % ▼ | 3 | 2,0 miljoner |
| Oxelösund | 0 | ||
| Strängnäs | +2 % ▲ | 3 | 4,0 miljoner |
| Trosa | 1 | 3,7 miljoner | |
| Vingåker | +8 % ▲ | 4 | 1,4 miljoner |
