Lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda på 16 år i Ockelbo

Ockelbo kommun Arbetslöshet

Ockelbo kommun noterar i november den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan februari 2009.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Ockelbo kommun med 4,8 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i november på 16,4 procent.

Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen nedåt

Under november månad rapporterade Ockelbo kommun en total arbetslöshet på 7,0 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−1,0 procentenheter). Även i Gävleborgs län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 177 av 2 529 invånare i åldern 16 till 651 år i Ockelbo kommun var inskrivna som arbetssökande (28 färre än i november i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Ockelbo kommun och Gävleborgs län

Ockelbo är inte den enda kommunen i Gävleborg där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i nio av tio kommuner. Störst är minskningen i Sandviken, där arbetslösheten sjunker med 1,3 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Ockelbo hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Gävleborgs län och nu växer klyftan (7,0 procent i kommunen, jämfört med 8,0 procent i hela länet). Hudiksvall har den lägsta arbetslösheten i länet (5,7 procent), medan Söderhamn har den högsta (9,0 procent). För att Ockelbo skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Hudiksvall skulle 33 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i november jämfört med året innan (−0,2 procentenheter) och ligger nu på 6,7 procent. 190 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,4 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 16,4 procent i Ockelbo under november månad, motsvarande 64 av 390 personer. Det är 4,8 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−18 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 21:a månaden i följd. Sedan februari 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 24,0 till 16,4 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan februari 2009.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,4 procentenheter i Ockelbo. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−3,8 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Ockelbo kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Ockelbo om man jämför med andra kommuner i Gävleborg. Hudiksvall har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Ovanåker har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−4 procentenheter). I november var 8,8 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 20 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med nio personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Ockelbo kommun

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Ockelbo lägre än i Gävleborg som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,1 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Ockelbo kommun och Gävleborgs län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i november
OckelboGävleborgs länHela landet
Hela arbetskraften7,0 %−1,0 % 8,0 %−0,7 % 6,7 %−0,2 % 
Bland utlandsfödda16,4 %−4,8 % 19,7 %−3,1 % 14,3 %−1,1 % 
Bland ungdomar8,8 %−4,0 % 10,9 %−1,6 % 7,6 %−0,7 % 
Total arbetslöshet i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i novemberFörändring (12 mån)
Bollnäs8,7 %−0,5 % 
Gävle8,8 %−0,7 % 
Hofors7,9 %−0,7 % 
Hudiksvall5,7 %−0,2 % 
Ljusdal6,7 %−0,5 % 
Nordanstig6,3 %−0,2 % 
Ockelbo7,0 %−1,0 % 
Ovanåker6,0 %+0,1 % 
Sandviken8,6 %−1,3 % 
Söderhamn9,0 %−1,0 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i novemberFörändring (12 mån)
Bollnäs23,0 %−3,6 % 
Gävle20,6 %−2,3 % 
Hofors21,2 %−2,7 % 
Hudiksvall12,4 %−1,8 % 
Ljusdal18,2 %−2,5 % 
Nordanstig15,1 %±0,0 % 
Ockelbo16,4 %−4,8 % 
Ovanåker20,9 %−1,0 % 
Sandviken19,7 %−5,2 % 
Söderhamn21,5 %−5,9 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i novemberFörändring (12 mån)
Bollnäs10,8 %−2,8 % 
Gävle10,2 %−1,6 % 
Hofors10,6 %−1,4 % 
Hudiksvall10,5 %−0,5 % 
Ljusdal10,0 %−3,8 % 
Nordanstig13,1 %+1,9 % 
Ockelbo8,8 %−4,0 % 
Ovanåker11,6 %−1,6 % 
Sandviken11,8 %−0,5 % 
Söderhamn13,8 %−3,1 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.