Hallsbergs kommun noterar i november rekordlåg arbetslöshet. Inte en enda månad sedan 2008 har arbetslösheten varit så här låg.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Hallsbergs kommun med 3,0 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i november på 12,2 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen minskar
Under november månad rapporterade Hallsbergs kommun en total arbetslöshet på 5,6 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Örebro län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 430 av 7 679 invånare i åldern 16 till 651 år i Hallsbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (40 färre än i november i fjol).
Det är tionde månaden i följd som arbetslösheten i Hallsberg är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Hallsberg är inte den enda kommunen i Örebro där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i tio av tolv kommuner. Störst är minskningen i Laxå, där arbetslösheten sjunker med 1,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Hallsberg hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Örebro län och nu växer klyftan (5,6 procent i kommunen, jämfört med 6,6 procent i hela länet). Askersund har den lägsta arbetslösheten i länet (4,1 procent), medan Örebro har den högsta (7,4 procent). För att Hallsberg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Askersund skulle 115 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i november jämfört med året innan (−0,2 procentenheter) och ligger nu på 6,7 procent. 190 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,4 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 12,2 procent i Hallsberg under november månad, motsvarande 199 av 1 631 personer. Det är 3,0 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−52 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 21:a månaden i följd. Sedan februari 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 17,3 till 12,2 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan januari 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 6,6 procentenheter i Hallsberg. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,5 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Hallsberg om man jämför med andra kommuner i Örebro. Ljusnarsberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Lekeberg har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,5 procentenheter). I november var 7,9 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 52 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med tre personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Hallsberg sjunkit tio månader i följd (ner från 9,7 procent i januari till 7,9 procent nu).

Medan Hallsberg har lägre total arbetslöshet än Örebro, ligger ungdomsarbetslösheten 1,0 procentenheter högre i Hallsberg.

Tabeller
| Hallsberg | Örebro län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,6 % | −0,5 % ▼ | 6,6 % | −0,3 % ▼ | 6,7 % | −0,2 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 12,2 % | −3,0 % ▼ | 15,8 % | −1,5 % ▼ | 14,3 % | −1,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 7,9 % | −0,5 % ▼ | 6,9 % | −0,8 % ▼ | 7,6 % | −0,7 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Askersund | 4,1 % | −0,1 % ▼ |
| Degerfors | 7,0 % | −0,7 % ▼ |
| Hallsberg | 5,6 % | −0,5 % ▼ |
| Hällefors | 7,2 % | −0,3 % ▼ |
| Karlskoga | 5,6 % | −0,6 % ▼ |
| Kumla | 5,5 % | −0,1 % ▼ |
| Laxå | 5,5 % | −1,4 % ▼ |
| Lekeberg | 4,2 % | +0,2 % ▲ |
| Lindesberg | 5,7 % | −0,9 % ▼ |
| Ljusnarsberg | 7,3 % | +0,5 % ▲ |
| Nora | 5,4 % | −0,3 % ▼ |
| Örebro | 7,4 % | −0,3 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Askersund | 11,8 % | +0,3 % ▲ |
| Degerfors | 18,6 % | −1,6 % ▼ |
| Hallsberg | 12,2 % | −3,0 % ▼ |
| Hällefors | 18,1 % | −1,1 % ▼ |
| Karlskoga | 14,4 % | −2,5 % ▼ |
| Kumla | 13,6 % | −0,5 % ▼ |
| Laxå | 13,4 % | −4,8 % ▼ |
| Lekeberg | 12,3 % | −3,0 % ▼ |
| Lindesberg | 12,6 % | −2,0 % ▼ |
| Ljusnarsberg | 10,7 % | −0,8 % ▼ |
| Nora | 11,4 % | −0,9 % ▼ |
| Örebro | 17,2 % | −1,2 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Askersund | 5,3 % | +0,3 % ▲ |
| Degerfors | 10,4 % | +2,7 % ▲ |
| Hallsberg | 7,9 % | −0,5 % ▼ |
| Hällefors | 5,1 % | −1,7 % ▼ |
| Karlskoga | 6,7 % | −1,2 % ▼ |
| Kumla | 8,1 % | −0,8 % ▼ |
| Laxå | 6,3 % | −0,5 % ▼ |
| Lekeberg | 5,3 % | −1,0 % ▼ |
| Lindesberg | 7,9 % | −2,1 % ▼ |
| Ljusnarsberg | 9,2 % | +0,7 % ▲ |
| Nora | 8,2 % | +0,2 % ▲ |
| Örebro | 6,6 % | −0,9 % ▼ |