Eskilstuna kommun noterar i november den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan mars 2009.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Eskilstuna kommun med 2,5 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i november på 20,5 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen minskar
Under november månad rapporterade Eskilstuna kommun en total arbetslöshet på 10,6 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,8 procentenheter). Även i Södermanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 5 562 av 52 472 invånare i åldern 16 till 651 år i Eskilstuna kommun var inskrivna som arbetssökande (457 färre än i november i fjol).

Eskilstuna är inte den enda kommunen i Södermanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i åtta av nio kommuner. Störst är minskningen i Oxelösund, där arbetslösheten sjunker med 1,0 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Eskilstuna alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Södermanlands län (10,6 procent i kommunen, jämfört med 8,5 procent i hela länet). Trosa har den lägsta arbetslösheten i länet (3,8 procent), medan Flen har den högsta (10,7 procent). För att Eskilstuna skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Trosa skulle 3 568 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i november jämfört med året innan (−0,2 procentenheter) och ligger nu på 6,7 procent. 190 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,4 procent). Eskilstunas arbetslöshet sticker ut som den åttonde högsta i hela landet.

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 20,5 procent i Eskilstuna under november månad, motsvarande 3 508 av 17 112 personer. Det är 2,5 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−430 om man räknar personer). Därmed har de utlandsföddas arbetslöshet varit lägre än vid samma tidpunkt i fjol i över fem år i sträck. Sedan november 2020 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 31,3 till 20,5 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan mars 2009.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,9 procentenheter i Eskilstuna. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,7 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Eskilstuna om man jämför med andra kommuner i Södermanland. Trosa har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Vingåker har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1 procentenheter). I november var 10,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 603 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 69 personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Eskilstuna högre än i Södermanland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 0,3 procentenheter.

Tabeller
| Eskilstuna | Södermanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 10,6 % | −0,8 % ▼ | 8,5 % | −0,4 % ▼ | 6,7 % | −0,2 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 20,5 % | −2,5 % ▼ | 18,9 % | −2,0 % ▼ | 14,3 % | −1,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 10,7 % | −1,0 % ▼ | 10,4 % | −1,0 % ▼ | 7,6 % | −0,7 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 10,6 % | −0,8 % ▼ |
| Flen | 10,7 % | −0,4 % ▼ |
| Gnesta | 4,5 % | −0,8 % ▼ |
| Katrineholm | 8,6 % | −0,5 % ▼ |
| Nyköping | 7,9 % | +0,1 % ▲ |
| Oxelösund | 7,0 % | −1,0 % ▼ |
| Strängnäs | 5,9 % | −0,3 % ▼ |
| Trosa | 3,8 % | −0,2 % ▼ |
| Vingåker | 8,0 % | −0,3 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 20,5 % | −2,5 % ▼ |
| Flen | 23,3 % | −1,6 % ▼ |
| Gnesta | 9,3 % | −3,7 % ▼ |
| Katrineholm | 20,4 % | −1,8 % ▼ |
| Nyköping | 19,8 % | −0,2 % ▼ |
| Oxelösund | 13,5 % | −4,0 % ▼ |
| Strängnäs | 13,6 % | −1,2 % ▼ |
| Trosa | 7,2 % | −2,2 % ▼ |
| Vingåker | 22,2 % | −3,8 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i november | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 10,7 % | −1,0 % ▼ |
| Flen | 10,3 % | −1,9 % ▼ |
| Gnesta | 5,7 % | −3,2 % ▼ |
| Katrineholm | 10,7 % | −1,7 % ▼ |
| Nyköping | 12,2 % | −0,5 % ▼ |
| Oxelösund | 13,4 % | −0,4 % ▼ |
| Strängnäs | 7,4 % | −1,6 % ▼ |
| Trosa | 6,2 % | +1,1 % ▲ |
| Vingåker | 11,9 % | +1,2 % ▲ |