Mellan september och november såldes 25 villor i Torsby kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under september till november såldes det två färre villor i Torsby än snittet för det senaste året. Detta trots att bostadsmarknaden under september till november, historiskt sett, varit förhållandevis aktiv.
De sålda villorna i Torsby kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,6 miljoner kronor. I fjol gjordes 26 affärer vid den här tiden på året.
I hela Värmland såldes 561 villor för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Torsby kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 3 procent högre än för tre månader sedan. I hela Värmland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 1 procent.
Priserna på villor sjunker i 89 av landets kommuner, medan de stiger i 80 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län stiger priserna på villor i sex av åtta kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Säffle där priserna steg med 15 procent. I Arvika däremot sjönk priserna med 21 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i åtta av länets 16 kommuner.
Två sålda bostadsrätter
Mellan september och november gjordes sammanlagt två affärer med bostadsrätter i Torsby kommun. Det kan jämföras med fem vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Torsby kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,0 miljoner kronor.
I hela Värmland såldes 496 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Torsby den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 59 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län sjunker priserna på bostadsrätter i en av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Hammarö där priserna sjönk med 10 procent. I Kristinehamn däremot steg priserna med 8 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i 13 av länets 16 kommuner.
Priserna på fritidshus minskar betydligt
Priserna på fritidshus har gått ner i Torsby kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 9 procent.
Även i hela Värmland sjunker priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 14 fritidshus i Torsby kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 24 affärer vid den här tiden på året.
I hela Värmland såldes 40 fritidshus för i snitt 2,2 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | −21 % ▼ | 38 | 1,8 miljoner |
| Eda | 19 | 1,2 miljoner | |
| Filipstad | 17 | 0,9 miljoner | |
| Forshaga | 28 | 1,6 miljoner | |
| Grums | 17 | 1,4 miljoner | |
| Hagfors | +10 % ▲ | 39 | 1,0 miljon |
| Hammarö | +8 % ▲ | 36 | 4,2 miljoner |
| Karlstad | +5 % ▲ | 164 | 3,6 miljoner |
| Kil | +2 % ▲ | 36 | 2,4 miljoner |
| Kristinehamn | −8 % ▼ | 45 | 1,9 miljoner |
| Munkfors | 8 | 0,6 miljoner | |
| Storfors | 10 | 1,1 miljoner | |
| Sunne | 33 | 1,7 miljoner | |
| Säffle | +15 % ▲ | 26 | 1,4 miljoner |
| Torsby | +3 % ▲ | 25 | 1,6 miljoner |
| Årjäng | 20 | 1,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 19 | 0,6 miljoner | |
| Eda | 1 | 0,2 miljoner | |
| Filipstad | 10 | 0,2 miljoner | |
| Forshaga | 11 | 0,5 miljoner | |
| Grums | 7 | 0,3 miljoner | |
| Hagfors | 0 | ||
| Hammarö | −10 % ▼ | 43 | 1,4 miljoner |
| Karlstad | ±0 % ▸ | 309 | 2,0 miljoner |
| Kil | 9 | 0,9 miljoner | |
| Kristinehamn | +8 % ▲ | 62 | 0,5 miljoner |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 0 | ||
| Sunne | 8 | 0,5 miljoner | |
| Säffle | 8 | 0,2 miljoner | |
| Torsby | 2 | 2,0 miljoner | |
| Årjäng | 7 | 0,4 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arvika | 1 | 0,7 miljoner | |
| Eda | 1 | 1,5 miljoner | |
| Filipstad | 2 | 1,3 miljoner | |
| Forshaga | 1 | 2,2 miljoner | |
| Grums | 0 | ||
| Hagfors | 0 | ||
| Hammarö | 0 | ||
| Karlstad | 4 | 3,1 miljoner | |
| Kil | 2 | 1,4 miljoner | |
| Kristinehamn | 3 | 4,6 miljoner | |
| Munkfors | 0 | ||
| Storfors | 3 | 1,5 miljoner | |
| Sunne | 2 | 1,7 miljoner | |
| Säffle | 7 | 2,5 miljoner | |
| Torsby | −9 % ▼ | 14 | 1,9 miljoner |
| Årjäng | 0 |