Mellan september och november såldes 34 bostadsrätter i Värnamo kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under september till november såldes det tre färre bostadsrätter i Värnamo än snittet för det senaste året. Detta trots att bostadsmarknaden under september till november, historiskt sett, varit förhållandevis aktiv.
De sålda bostadsrätterna i Värnamo kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 57 affärer vid den här tiden på året.
I hela Jönköpings län såldes 522 bostadsrätter för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en kännbar prisnedgång i Värnamo kommun. Medelpriset på försäljningarna av bostadsrätter i kommunen var 6 procent lägre än för tre månader sedan. Även i hela Jönköpings län sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 7 procent.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 59 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Priserna på villor ökar kännbart
Villapriserna har gått upp i Värnamo kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.
I hela Jönköpings län däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 1 procent.

Priserna på villor sjunker i 89 av landets kommuner, medan de stiger i 80 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Jönköpings län sjunker priserna på villor i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Vetlanda där priserna sjönk med 6 procent. I Värnamo däremot steg priserna med 4 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i åtta av länets 13 kommuner.
Sammanlagt såldes 61 villor i Värnamo kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 2,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 54 affärer vid den här tiden på året.
I hela Jönköpings län såldes 604 villor för i snitt 2,9 miljoner kronor.

Bara en försäljning av fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt en affär med fritidshus i Värnamo kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.
Den sålda fastigheten gick för 1,6 miljoner kronor.
I hela Jönköpings län såldes tio fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Värnamo den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Aneby | 11 | 1,7 miljoner | |
| Eksjö | 19 | 1,8 miljoner | |
| Gislaved | −1 % ▼ | 54 | 1,4 miljoner |
| Gnosjö | 12 | 1,5 miljoner | |
| Habo | 33 | 3,8 miljoner | |
| Jönköping | −1 % ▼ | 208 | 4,1 miljoner |
| Mullsjö | 22 | 1,8 miljoner | |
| Nässjö | −1 % ▼ | 51 | 2,0 miljoner |
| Sävsjö | 13 | 1,6 miljoner | |
| Tranås | 45 | 2,4 miljoner | |
| Vaggeryd | 34 | 2,7 miljoner | |
| Vetlanda | −6 % ▼ | 41 | 1,8 miljoner |
| Värnamo | +4 % ▲ | 61 | 2,8 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Aneby | 5 | 0,3 miljoner | |
| Eksjö | 10 | 1,4 miljoner | |
| Gislaved | 24 | 0,5 miljoner | |
| Gnosjö | 4 | 0,5 miljoner | |
| Habo | 10 | 2,2 miljoner | |
| Jönköping | −5 % ▼ | 352 | 2,2 miljoner |
| Mullsjö | 6 | 1,3 miljoner | |
| Nässjö | 26 | 0,8 miljoner | |
| Sävsjö | 4 | 0,6 miljoner | |
| Tranås | 26 | 0,9 miljoner | |
| Vaggeryd | 11 | 1,0 miljon | |
| Vetlanda | 10 | 1,2 miljoner | |
| Värnamo | −6 % ▼ | 34 | 1,2 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Aneby | 0 | ||
| Eksjö | 0 | ||
| Gislaved | 0 | ||
| Gnosjö | 0 | ||
| Habo | 0 | ||
| Jönköping | 2 | 1,8 miljoner | |
| Mullsjö | 0 | ||
| Nässjö | 2 | 2,5 miljoner | |
| Sävsjö | 2 | 1,9 miljoner | |
| Tranås | 2 | 1,2 miljoner | |
| Vaggeryd | 1 | 1,0 miljon | |
| Vetlanda | 0 | ||
| Värnamo | 1 | 1,6 miljoner |