En rad län i Sverige ser en prisnedgång på villor. Störst var nedgången i Västerbotten där priserna sjönk med 5 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
I Sverige som helhet går villapriserna ner med 2 procent.

Priserna på villor sjunker i 89 av landets kommuner, medan de stiger i 80 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 16 809 villor i Sverige mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 4,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 16 814 affärer vid den här tiden på året.

Priserna på bostadsrätter går något uppåt
Priserna på bostadsrätter har gått upp i Sverige. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 3 procent.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 59 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland länen i Sverige sjunker priserna på bostadsrätter i tio av 21 län (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Östergötland där priserna sjönk med 9 procent. I Dalarna däremot steg priserna med 21 procent.
Sammanlagt såldes 30 238 bostadsrätter i Sverige mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 3,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 31 160 affärer vid den här tiden på året.

Priserna på fritidshus minskar i 16 av 21 län
En rad län i Sverige ser en prisnedgång på fritidshus. Störst var nedgången i Västerbotten där priserna sjönk med 10 procent.
I Sverige som helhet går priserna på fritidshus ner med 3 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes 1 143 fritidshus i Sverige mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 1 241 affärer vid den här tiden på året.
