Vi har under året publicerat en rad artiklar om Tomelilla kommun med långt bäst före-datum – en guldgruva för publicister under julhelgerna när nyhetstempot går ner.
En stor del av alla artiklar vi på Newsworthy tar fram är förhållandevis tidlösa. I den här artikeln lyfter vi fram ett antalet publiceringar från året som gått och som bör kunna vara användbara under den närmaste månaden.
Inför förra julen publicerade vi flera säsongsartiklar. De här bygger på data som inte förändras så mycket från år till år, vilket gör att de bör hålla som publiceringar även i år.
I jul är Tomelilla större än Svalövs kommunTomelilla hör till de kommuner vars befolkning växer, när julfirare vänder hem över helgerna. Folkmängden ökar med 14 procent.
(publicerad 9 december 2024)
Fler svenskar bor ensamma – här finns flest singelhushåll i TomelillaSvenskar bor i allt högre grad ensamma. Här är områdena med flest singelhushåll i Tomelilla kommun.
(publicerad 3 december 2024)
Färre skilsmässobarn – så många var de i TomelillaAndelen barn som är med om att deras föräldrar separerar har minskat i Sverige över tid. De senaste tio åren har andelen i snitt varit högre i Tomelilla än i riket.
(publicerad 18 september 2025)
Lokal fordonsjournalistik
Under hösten köpte vi ut hela fordonsregistret för att kunna göra lokal bilparksjournalistik. Här finns flera list-vänliga artiklar för mellandagarna.
Allt fler färglösa fordon – fyra av fem nya bilar i Tomelilla går i gråskalaNär svenskarna väljer bilfärg är det allt oftare gråa nyanser som gäller. I Tomelilla har 78 procent av alla nya bilar en svartvit färgskala.
(publicerad 3 december 2024)
Volvo är fortsatt populärast i TomelillaVolvo behåller sin plats som Sveriges populäraste bilmärke. Drygt var femte bil i landet är en Volvo. Även i Tomelilla, precis som förra året, är volvon vanligast. Totalt 20 procent av alla bilar i kommunen är en Volvo, vilket innebär en liten ökning sedan förra året.
(publicerad 3 november 2025)
Här är tio ”kända från film”-bilar i TomelillaMarty McFlys tidsresemodifierade Delorean, pappa Rudolfs mörkbruna Volvo 245 och Thelma och Louises Ford Thunderbird convertible är exempel på kända filmbilar man kan möta på svenska vägar. I Tomelilla finns bland annat en Mitsubishi Lancer Evolution VII, känd från ”2 Fast 2 Furious”.
(publicerad 3 november 2025)
Fler listor
Och apropå listor är hundraser, taxeringsvärden och skolresultat något av det vi gjort långlivande nyheter på under hösten.
Tomelillas hundbefolkning ökar för sjätte året i rad – här är de populäraste rasernaDet är små förändringar i antalet registrerade hundar i Tomelilla kommun under 2024. Men den vanligaste hundrasen är fortfarande labrador retriever.
(publicerad 18 augusti 2025)
Fler viltolyckor än på flera år i Tomelilla – här är de mest drabbade vägarnaPå hösten ökar risken för viltolyckor längs vägarna. Under de senaste fem höstarna har totalt 367 olyckor rapporterats i Tomelilla kommun. Här är de mest drabbade vägarna.
(publicerad 27 oktober 2025)
Länets dyraste villa värd mer än Tomelillas åtta toppfastigheterTaxeringsvärdet på småhusfastigheter skiljer sig stort i Skåne. Värdet av de åtta dyraste fastigheterna i Tomelilla är lägre än den högst taxerade i Vellinge.
(publicerad 6 oktober 2025)
Fler nior klarar behörigheten i Tomelilla – så står sig Kastanjeskolan jämfört med andra skolorAndelen niondeklassare som blev behöriga för gymnasiet ökade i Tomelilla kommun i fjol. Så klarar sig Kastanjeskolan jämfört med andra skolor i Skåne län.
(publicerad 25 september 2025)