Tre av åtta kommuner i Uppsala län såg en minskande arbetslöshet i oktober. I Håbo däremot ökar den.
Under oktober månad rapporterade Håbo kommun en total arbetslöshet på 5,1 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,5 procentenheter). Även i Uppsala län stiger arbetslösheten något.
Sett till antalet personer betyder det att 608 av 11 922 invånare i åldern 16 till 651 år i Håbo kommun var inskrivna som arbetssökande (62 fler än i oktober i fjol).
Det är 25:e månaden i följd som arbetslösheten i Håbo är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Älvkarleby, där arbetslösheten sjunker med 0,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Håbo alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Uppsala län (5,1 procent i kommunen, jämfört med 6,1 procent i hela länet). Östhammar har den lägsta arbetslösheten i länet (3,7 procent), medan Älvkarleby har den högsta (7,7 procent). För att Håbo skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Östhammar skulle 167 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i oktober jämfört med året innan (−0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 170 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 11,8 procent i Håbo under oktober månad, motsvarande 273 av 2 314 personer. Det är 0,9 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+26 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet högre än vid samma tidpunkt i fjol för 22:a månaden i följd. Sedan december 2023 har arbetslösheten bland utlandsfödda ökat från 9,8 till 11,8 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 6,7 procentenheter i Håbo.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Håbo om man jämför med andra kommuner i Uppsala. Älvkarleby har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Östhammar har den största.
Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Håbo så minskar den i Uppsala. Jämfört med oktober förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 0,6 procentenheter (till 13,7 procent). Trots den senaste uppgången har Håbo med andra ord fortfarande lägre arbetslöshet bland utlandsfödda än Uppsala.

Ungdomsarbetslösheten ökar
Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,7 procentenheter). I oktober var 7,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 87 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med åtta personer på ett års sikt.

Medan Håbo har lägre total arbetslöshet än Uppsala, ligger ungdomsarbetslösheten 0,9 procentenheter högre i Håbo.

Tabeller
| Håbo | Uppsala län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,1 % | +0,5 % ▲ | 6,1 % | +0,1 % ▲ | 6,8 % | −0,1 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 11,8 % | +0,9 % ▲ | 13,7 % | −0,6 % ▼ | 14,5 % | −0,8 % ▼ |
| Bland ungdomar | 7,4 % | +0,7 % ▲ | 6,5 % | −0,3 % ▼ | 7,8 % | −0,5 % ▼ |
