Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Karlskrona kommun. Även i hela Blekinge sjunker arbetslösheten.
Under oktober månad rapporterade Karlskrona kommun en total arbetslöshet på 5,4 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,5 procentenheter). Även i Blekinge län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 1 771 av 32 796 invånare i åldern 16 till 651 år i Karlskrona kommun var inskrivna som arbetssökande (164 färre än i oktober i fjol).

Karlskrona är inte den enda kommunen i Blekinge där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i just Karlskrona. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Karlskrona hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Blekinge län och nu växer klyftan (5,4 procent i kommunen, jämfört med 7,1 procent i hela länet). Karlskrona har därmed även den lägsta arbetslöshetsnivån i länet. Ronneby har den högsta (10,1 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i oktober jämfört med året innan (−0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 170 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 14,0 procent i Karlskrona under oktober månad, motsvarande 739 av 5 279 personer. Det är 2,4 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−125 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för sjunde månaden i följd. Sedan mars har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 16,3 till 14,0 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,6 procentenheter i Karlskrona. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,9 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Karlskrona om man jämför med andra kommuner i Blekinge. Olofström har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1 procentenheter). I oktober var 6,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 258 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 35 personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Karlskrona lägre än i Blekinge som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 3,2 procentenheter.

Tabeller
| Karlskrona | Blekinge län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 5,4 % | −0,5 % ▼ | 7,1 % | −0,5 % ▼ | 6,8 % | −0,1 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 14,0 % | −2,4 % ▼ | 17,1 % | −2,4 % ▼ | 14,5 % | −0,8 % ▼ |
| Bland ungdomar | 6,4 % | −1,0 % ▼ | 9,6 % | −0,8 % ▼ | 7,8 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 7,8 % | −0,4 % ▼ |
| Karlskrona | 5,4 % | −0,5 % ▼ |
| Olofström | 9,0 % | −0,4 % ▼ |
| Ronneby | 10,1 % | −0,5 % ▼ |
| Sölvesborg | 6,6 % | −0,3 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 18,9 % | −2,2 % ▼ |
| Karlskrona | 14,0 % | −2,4 % ▼ |
| Olofström | 14,1 % | −2,4 % ▼ |
| Ronneby | 24,0 % | −3,0 % ▼ |
| Sölvesborg | 14,9 % | −1,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 13,4 % | +0,3 % ▲ |
| Karlskrona | 6,4 % | −1,0 % ▼ |
| Olofström | 15,6 % | +1,2 % ▲ |
| Ronneby | 12,0 % | −1,2 % ▼ |
| Sölvesborg | 10,0 % | −2,9 % ▼ |
