På hösten ökar risken för viltolyckor längs vägarna. Under de senaste fem höstarna har totalt 74 olyckor rapporterats i Ragunda kommun. Här är de mest drabbade vägarna.
Höstmörkret lägger sig över landet och därmed är vi inne i den mest viltolycksdrabbade perioden av året. Under de senaste fem höstarna (september till och med november) har 74 olyckor rapporterats i Ragunda kommun, visar siffror från Nationella viltolycksrådet. I statistiken ingår inte olyckor med ren, som här räknas som tamdjur.
Flest olyckor i kommunen – 46 stycken – har skett längs väg 87. Av dessa orsakades 29 av rådjur. Längs väg 323 har åtta viltolyckor rapporterats under motsvarande period.

Källa: Nationella viltolycksrådet. Gäller olyckor under månaderna september–november 2020–2024.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Den mest olycksdrabbade vägen i Jämtland är E45 (inklusive väg 84/E45 och E14/E45), med totalt 352 rapporterade viltolyckor i länet under femårsperioden. Flest olyckor längs E45 – 195 stycken – skedde i Östersunds kommun. Östersund är också den kommun med flest registrerade viltolyckor i länet totalt, 625 stycken under perioden september–november 2020–2024.
Vanligast med rådjursolyckor
De flesta viltolyckor i Ragunda, 62 procent, var olyckor med rådjur. Rådjur är också det vanligaste viltslaget i landet som helhet och även i samtliga kommuner i Jämtland.

Under de senaste höstarna har antalet viltolyckor ökat i Sverige. Den höst med flest viltolyckor i Ragunda hittills under 2020-talet var 2021, 19 olyckor. I fjol höst rapporterades totalt 17 olyckor.
De flesta höstolyckorna har inträffat under november månad och det är vanligast att de inträffar under eftermiddagstid, mellan klockan 12 och 18. 34 procent av olyckorna har skett då.
| Väg | Antal viltolyckor september–november | Vanligaste djuret |
|---|---|---|
| Väg 87 | 46 | rådjur (29 olyckor) |
| Väg 323 | 8 | rådjur (5 olyckor) |
| Väg 731 | 7 | rådjur (6 olyckor) |
| Väg 701 | 3 | älg (2 olyckor) |
| Väg 774 | 2 | älg (2 olyckor) |
| Viltslag | Antal olyckor september–november |
|---|---|
| Rådjur | 46 |
| Älg | 27 |
| Kronhjort | 1 |
