Nedåt för laddbara bilar i Köping

Köpings kommun Klimat
närbild på laddande elbil

Under tredje kvartalet minskade elbilarnas och laddhybridernas andel av nyregistreringarna i Köpings kommun. Även i riket minskade andelen laddbara bilar något. Framför allt elbilsförsäljningen har tappat fart.

Under tredje kvartalet 2025 var 56 procent av alla nyregistrerade personbilar i Köping laddbara (sammanlagt registrerades 78 nya bilar). Merparten av de laddbara bilarna var så kallade laddhybrider, det vill säga fordon som går att ladda och köra på el, men som även har en förbränningsmotor. 23 procent av alla nya bilar var rena elbilar.

Fossildrivna bilar utgjorde 44 procent av nyregistreringarna.

Graf: Antal nyregistrerade fordon per drivmedel

I Köping minskade andelen laddbara bilar under tredje kvartalet jämfört med kvartalet innan. Nyregistreringen peakade under andra kvartalet 2025 då 64 procent av de nya bilarna var laddbara.

Graf: Andel laddbara bilar av alla nyregistreringar över tid

Sänkt prognos för elbilar

Laddhybrider har under året gjort något av en comeback i nyregistreringsstatistiken, medan elbilarna har tappat fart.

Det här har fått branschorganisationen Mobility Sweden att sänka sin prognos för hur många elbilar som ska registreras i Sverige under år 2025 – från 40 till 36 procent.

Följande graf visar utvecklingen antal sålda elbilar och laddhybrider i Köping över tid.

Graf: Antal nya laddhybrider och elbilar över tid

Lista: Här säljs det flest laddbara bilar

I hela landet var 62 procent av alla nya bilar laddbara under tredje kvartalet. Det är något färre än föregående kvartal (−0,5 procentenheter). I Västmanlands län var 58 procent av de nya bilarna laddbara, vilket är något fler än föregående kvartal (+1 procentenheter).

Graf: Antal nyregistrerade laddbara bilar per län

Jämfört med andra kommuner sticker inte försäljningen av elbilar och laddhybrider i Köping ut som vare sig anmärkningsvärt hög eller låg. Under tredje kvartalet var nyregistreringen 121:a högst i hela landet (bland 290 kommuner).

Här registrerades det flest laddbara bilar under tredje kvartalet i Västmanlands län
KommunAndel laddbaraAntal elbilarAntal laddhybriderAntal nya bilar totalt
Skinnskatteberg75 %124
Sala61 %171349
Västerås60 %269215811
Norberg59 %4922
Hallstahammar58 %92152
Köping56 %182678
Arboga56 %121141
Kungsör52 %4823
Surahammar52 %5723
Fagersta50 %191568
Källa: Trafikanalys/SCB
Notera att siffrorna avser var bilarna är registrerade. Leasingbilar är registrerade i den kommun där uthyraren har sitt säte.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.