Lägsta arbetslösheten på 14 år i Fagersta

Fagersta kommun Arbetslöshet
En person söker i Platsbanken
Martin Olsson, Newsworthy

Fagersta kommun noterar i september den lägsta arbetslösheten sedan juli 2011.

Under september månad rapporterade Fagersta kommun en total arbetslöshet på 9,3 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−1,0 procentenheter). I Västmanlands län däremot stiger arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 550 av 5 914 invånare i åldern 16 till 651 år i Fagersta kommun var inskrivna som arbetssökande (68 färre än i september i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Fagersta kommun och Västmanlands län

I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten uppåt. Störst är ökningen i Skinnskatteberg, där arbetslösheten stiger med 1,1 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Fagersta alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Västmanlands län (9,3 procent i kommunen, jämfört med 8,6 procent i hela länet). Fagersta har därmed även den högsta arbetslöshetsnivån i länet. Surahammar har den lägsta (6,5 procent). För att Fagersta skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Surahammar skulle 166 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i september jämfört med året innan (+0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,9 procent. 137 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare och Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 21,4 procent i Fagersta under september månad, motsvarande 387 av 1 808 personer. Det är 1,6 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−31 om man räknar personer). Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan augusti 2011.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 12,1 procentenheter i Fagersta. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−0,6 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Fagersta kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Fagersta om man jämför med andra kommuner i Västmanland. Skinnskatteberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsör har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−3,3 procentenheter). I september var 10,8 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 67 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 19 personer på ett års sikt.

Det är första gången på sju månader som arbetslösheten bland unga minskar.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Fagersta kommun

Medan Fagersta har högre total arbetslöshet än Västmanland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,9 procentenheter lägre i Fagersta.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Fagersta kommun och Västmanlands län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i september
FagerstaVästmanlands länHela landet
Hela arbetskraften9,3 %−1,0 % 8,6 %+0,3 % 6,9 %+0,1 % 
Bland utlandsfödda21,4 %−1,6 % 18,1 %−0,3 % 14,8 %−0,4 % 
Bland ungdomar10,8 %−3,3 % 11,7 %+0,2 % 8,1 %−0,3 % 
Total arbetslöshet i Västmanlands län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Arboga7,1 %−0,5 % 
Fagersta9,3 %−1,0 % 
Hallstahammar7,5 %+0,2 % 
Kungsör8,5 %−0,1 % 
Köping9,1 %+0,3 % 
Norberg7,6 %−0,4 % 
Sala6,7 %+0,8 % 
Skinnskatteberg7,5 %+1,1 % 
Surahammar6,5 %+0,3 % 
Västerås9,1 %+0,4 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Västmanlands län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Arboga15,7 %−2,1 % 
Fagersta21,4 %−1,6 % 
Hallstahammar15,5 %+0,1 % 
Kungsör21,9 %−0,9 % 
Köping18,9 %−1,4 % 
Norberg16,6 %−3,2 % 
Sala16,8 %+1,7 % 
Skinnskatteberg11,8 %−1,9 % 
Surahammar13,1 %+1,0 % 
Västerås18,3 %−0,1 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Västmanlands län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Arboga8,5 %−0,5 % 
Fagersta10,8 %−3,3 % 
Hallstahammar13,8 %−0,7 % 
Kungsör14,0 %+1,2 % 
Köping15,4 %+1,0 % 
Norberg11,1 %−1,6 % 
Sala10,5 %+3,2 % 
Skinnskatteberg15,0 %+4,0 % 
Surahammar11,2 %+1,0 % 
Västerås11,3 %−0,1 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.