Efter elva månaders nedgång: nu stiger ungdoms­arbetslösheten i Nordanstig

Nordanstigs kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens kontor

Sedan september 2024 har ungdoms­arbetslösheten i Nordanstigs kommun minskat, men i september vände utvecklingen då andelen arbetslösa steg jämfört med året innan.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i ungdoms­arbetslöshet i Nordanstigs kommun med 0,6 procentenheter. Arbetslösheten bland personer i åldern 18–24 år låg i september på 12,5 procent.

Läs mer om ungdoms­arbetslösheten längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker

Under september månad rapporterade Nordanstigs kommun en total arbetslöshet på 6,1 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,2 procentenheter). Även i Gävleborgs län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 250 av 4 098 invånare i åldern 16 till 651 år i Nordanstigs kommun var inskrivna som arbetssökande (14 färre än i september i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Nordanstigs kommun och Gävleborgs län

Nordanstig är inte den enda kommunen i Gävleborg där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i nio av tio kommuner. Störst är minskningen i Sandviken, där arbetslösheten sjunker med 1,0 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Nordanstig hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Gävleborgs län och nu växer klyftan (6,1 procent i kommunen, jämfört med 8,1 procent i hela länet). Hudiksvall har den lägsta arbetslösheten i länet (5,7 procent), medan Söderhamn har den högsta (9,5 procent). För att Nordanstig skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Hudiksvall skulle 16 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i september jämfört med året innan (+0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,9 procent. 137 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare och Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 15,0 procent i Nordanstig under september månad, motsvarande 64 av 427 personer. Det är 0,3 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−3 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de ett föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,9 procentenheter i Nordanstig.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Nordanstigs kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Nordanstig om man jämför med andra kommuner i Gävleborg. Hudiksvall har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Ovanåker har den största.

Ungdomsarbetslösheten ökar

Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,6 procentenheter). I september var 12,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 44 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med ett personer på ett års sikt.

Det är första gången på elva månader som arbetslösheten bland unga ökar.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Nordanstigs kommun

Medan Nordanstig har lägre total arbetslöshet än Gävleborg, ligger ungdomsarbetslösheten 1,1 procentenheter högre i Nordanstig.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Nordanstigs kommun och Gävleborgs län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i september
NordanstigGävleborgs länHela landet
Hela arbetskraften6,1 %−0,2 % 8,1 %−0,4 % 6,9 %+0,1 % 
Bland utlandsfödda15,0 %−0,3 % 20,7 %−1,8 % 14,8 %−0,4 % 
Bland ungdomar12,5 %+0,6 % 11,4 %−1,5 % 8,1 %−0,3 % 
Total arbetslöshet i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Bollnäs8,7 %−0,4 % 
Gävle9,0 %−0,3 % 
Hofors7,7 %−0,3 % 
Hudiksvall5,7 %−0,1 % 
Ljusdal6,6 %−0,1 % 
Nordanstig6,1 %−0,2 % 
Ockelbo7,3 %−0,4 % 
Ovanåker6,2 %±0,0 % 
Sandviken8,9 %−1,0 % 
Söderhamn9,5 %−0,4 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Bollnäs24,4 %−2,8 % 
Gävle21,4 %−1,2 % 
Hofors21,4 %−1,8 % 
Hudiksvall12,5 %−1,2 % 
Ljusdal18,8 %+1,0 % 
Nordanstig15,0 %−0,3 % 
Ockelbo17,6 %−4,9 % 
Ovanåker21,2 %−1,4 % 
Sandviken21,2 %−4,1 % 
Söderhamn24,8 %−1,6 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i septemberFörändring (12 mån)
Bollnäs11,1 %−1,2 % 
Gävle10,8 %−1,1 % 
Hofors10,9 %−0,8 % 
Hudiksvall10,5 %−1,0 % 
Ljusdal10,7 %−3,0 % 
Nordanstig12,5 %+0,6 % 
Ockelbo8,3 %−5,4 % 
Ovanåker13,7 %−0,8 % 
Sandviken12,3 %−2,1 % 
Söderhamn14,8 %−2,9 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.