Ronneby kommun noterar i september den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan mars 2009.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Ronneby kommun med 3,1 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i september på 24,2 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen sjunker
Under september månad rapporterade Ronneby kommun en total arbetslöshet på 10,3 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,3 procentenheter). Även i Blekinge län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 1 356 av 13 165 invånare i åldern 16 till 651 år i Ronneby kommun var inskrivna som arbetssökande (59 färre än i september i fjol).

Ronneby är inte den enda kommunen i Blekinge där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i fyra av fem kommuner. Störst är minskningen i Karlshamn, där arbetslösheten sjunker med 0,5 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Ronneby alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Blekinge län (10,3 procent i kommunen, jämfört med 7,1 procent i hela länet). Ronneby har därmed även den högsta arbetslöshetsnivån i länet. Karlskrona har den lägsta (5,4 procent). För att Ronneby skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Karlskrona skulle 645 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i september jämfört med året innan (+0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,9 procent. 137 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Gällivare och Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 24,2 procent i Ronneby under september månad, motsvarande 654 av 2 702 personer. Det är 3,1 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−91 om man räknar personer). Därmed har de utlandsföddas arbetslöshet varit lägre än vid samma tidpunkt i fjol i över sju år i sträck. Sedan december 2017 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 53,5 till 24,2 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan mars 2009.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 13,9 procentenheter i Ronneby. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,8 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Ronneby om man jämför med andra kommuner i Blekinge. Olofström har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Karlskrona har den största.
Ungdomsarbetslösheten ökar något
Till skillnad från den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+0,1 procentenheter). I september var 12,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 170 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med ett personer på ett års sikt.
Det är första gången på sju månader som arbetslösheten bland unga ökar.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Ronneby högre än i Blekinge som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,7 procentenheter.

Tabeller
Ronneby | Blekinge län | Hela landet | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Hela arbetskraften | 10,3 % | −0,3 % ▼ | 7,1 % | −0,4 % ▼ | 6,9 % | +0,1 % ▲ |
Bland utlandsfödda | 24,2 % | −3,1 % ▼ | 17,1 % | −2,0 % ▼ | 14,8 % | −0,4 % ▼ |
Bland ungdomar | 12,7 % | +0,1 % ▲ | 10,0 % | −0,5 % ▼ | 8,1 % | −0,3 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Karlshamn | 7,8 % | −0,5 % ▼ |
Karlskrona | 5,4 % | −0,3 % ▼ |
Olofström | 9,1 % | +0,1 % ▲ |
Ronneby | 10,3 % | −0,3 % ▼ |
Sölvesborg | 6,6 % | −0,3 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Karlshamn | 18,5 % | −2,4 % ▼ |
Karlskrona | 13,8 % | −2,2 % ▼ |
Olofström | 14,7 % | −0,4 % ▼ |
Ronneby | 24,2 % | −3,1 % ▼ |
Sölvesborg | 15,4 % | −0,5 % ▼ |
Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
---|---|---|
Karlshamn | 14,1 % | +0,4 % ▲ |
Karlskrona | 6,5 % | −0,8 % ▼ |
Olofström | 16,1 % | +0,8 % ▲ |
Ronneby | 12,7 % | +0,1 % ▲ |
Sölvesborg | 10,9 % | −2,0 % ▼ |