Hittills har åtta viltolyckor rapporterats in i Tingsryds kommun från vecka 40. Se listan här.
Totalt det här året har det inträffat 277 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 301.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med vildsvinolyckor i Tingsryd, sett till de senaste tio årens statistik.
Av förra veckans viltolyckor inträffade tre längs eller nära väg 29/27. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 120.
Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.
Datum | Plats | Påkört vilt |
---|---|---|
Måndag 29 september | nära väg 29 | rådjur |
Tisdag 30 september | väg 783 | vildsvin |
Tisdag 30 september | väg 29/27 | tre vildsvin |
Tisdag 30 september | nära väg 688 | två rådjur |
Onsdag 1 oktober | nära väg 29/27 | två vildsvin |
Torsdag 2 oktober | väg 29/27 | vildsvin |
Torsdag 2 oktober | väg 804 | rådjur |
Fredag 3 oktober | väg 29 | rådjur |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.