Mellan juli och september gjordes sammanlagt 23 affärer med villor i Nora kommun. Det kan jämföras med 20 vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Nora kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 433 villor för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Nora den här månaden.
Priserna på villor stiger i 83 av landets kommuner, medan de sjunker i 82 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Örebro län stiger priserna på villor i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Kumla där priserna steg med 3 procent. I Karlskoga däremot sjönk priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets tolv kommuner.
Tio sålda bostadsrätter
Mellan juli och september gjordes sammanlagt tio affärer med bostadsrätter i Nora kommun. Det kan jämföras med fem vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Nora kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,6 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 442 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Nora den här månaden.
Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 54 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Fem sålda fritidshus
Mellan juli och september gjordes sammanlagt fem affärer med fritidshus i Nora kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Nora kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 49 fritidshus för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Nora den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 25 av landets kommuner, medan de sjunker i 24 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Askersund | 31 | 1,8 miljoner | |
Degerfors | 18 | 0,9 miljoner | |
Hallsberg | ±0 % ▸ | 39 | 2,0 miljoner |
Hällefors | 10 | 0,9 miljoner | |
Karlskoga | −6 % ▼ | 62 | 1,9 miljoner |
Kumla | +3 % ▲ | 34 | 2,9 miljoner |
Laxå | 15 | 1,2 miljoner | |
Lekeberg | 11 | 2,5 miljoner | |
Lindesberg | ±0 % ▸ | 37 | 1,5 miljoner |
Ljusnarsberg | 10 | 0,9 miljoner | |
Nora | 23 | 1,8 miljoner | |
Örebro | +2 % ▲ | 143 | 3,9 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Askersund | 3 | 0,6 miljoner | |
Degerfors | 5 | 0,3 miljoner | |
Hallsberg | 6 | 0,7 miljoner | |
Hällefors | 1 | 0,2 miljoner | |
Karlskoga | +4 % ▲ | 104 | 0,7 miljoner |
Kumla | 16 | 1,2 miljoner | |
Laxå | 2 | 0,1 miljoner | |
Lekeberg | 5 | 2,3 miljoner | |
Lindesberg | 14 | 0,7 miljoner | |
Ljusnarsberg | 1 | 0,2 miljoner | |
Nora | 10 | 0,6 miljoner | |
Örebro | +4 % ▲ | 275 | 1,9 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Askersund | 3 | 1,1 miljoner | |
Degerfors | 2 | 1,0 miljon | |
Hallsberg | 4 | 1,1 miljoner | |
Hällefors | 5 | 1,6 miljoner | |
Karlskoga | 1 | 2,5 miljoner | |
Kumla | 0 | ||
Laxå | 3 | 1,2 miljoner | |
Lekeberg | 3 | 1,0 miljon | |
Lindesberg | 6 | 1,5 miljoner | |
Ljusnarsberg | 5 | 0,9 miljoner | |
Nora | 5 | 1,7 miljoner | |
Örebro | −15 % ▼ | 12 | 1,2 miljoner |