Så sena var tågen vid Lödöse södra i september

Lilla Edets kommun Järnväg
Järnvägsspår

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Lödöse södra förra månaden.

Av knappt 1 700 tåg som passerade Lödöse södra i september var 118 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 7 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Sju procent är marginellt mer än månaden innan, och kan jämföras med sju procent i september 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 2 september, när 24 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 3227 (Västtågen), mellan Vänersborg C och Göteborg C, som var 1 timme och 31 minuter sent när det nådde Lödöse södra klockan 9.361 tisdag den 2:a.

Störst andel förseningar under september drabbades Västtågen mellan Göteborg C och Säffle station av. 19 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Göteborg C–Säffle stationVästtågen19 %
(23 av 120 tåg)
3 minuter17 mil
Göteborg C–Uddevalla CVästtågen14 %
(9 av 65 tåg)
2 minuter och 4 sekunder7 mil
Göteborg C–Vänersborg CVästtågen6 %
(86 av 1 481 tåg)
1 minut och 33 sekunder8 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Lödöse södra.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Lilla Edets kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.