Lista: Brotten med flest anmälningar i Tanum förra veckan

Tanums kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 29 anmälningar om misstänkta brott i Tanums kommun den senaste veckan.

Under vecka 39 registrerade polisen 29 misstänkta brott i Tanums kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Tanums kommun under vecka 39
Brottskod (grupperad)Antal
Olaga hot6
Trafikbrott5
Skadegörelse4
Stöld utan inbrott3
Inbrottsstöld2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Bedrägeri genom social manipulation1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Penningtvättsbrott1
Utpressning1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Ofredande1
Hemfridsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 39, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 19 av 29 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare fyra övriga ärenden i Tanums kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Tanums kommun under vecka 39
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan3
Övriga ej brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 22 september och 28 september för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 95 ärenden om misstänkta brott i Tanums kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 1 september och 28 september i Tanums kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse16
Trafikbrott15
Stöld utan inbrott12
Olaga hot10
Övriga specialstraffrättsliga brott5
Inbrottsstöld4
Bedrägeri genom social manipulation4
Ofredande3
Hemfridsbrott3
Narkotikabrott3
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Annonsbedrägeri2
Övriga bedrägeribrott2
Misshandel2
Båtstöld2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.