Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Grästorp förra veckan

Grästorps kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt sju anmälningar om misstänkta brott i Grästorps kommun den senaste veckan.

Under vecka 38 registrerade polisen sju misstänkta brott i Grästorps kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Grästorps kommun under vecka 38
Brottskod (grupperad)Antal
Rattfylleri1
Trafikbrott1
Övriga bedrägeribrott1
Skadegörelse1
Cykelstöld1
Utpressning1
Ärekränkningsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 38, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Sex av sju anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 15 september och 21 september för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.