Arbetslösheten ökar i Ljusnarsberg – medan den sjunker i många andra kommuner i Örebro

Ljusnarsbergs kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Åtta av tolv kommuner i Örebro län såg en minskande arbetslöshet i augusti. I Ljusnarsberg däremot ökar den.

Under augusti månad rapporterade Ljusnarsbergs kommun en total arbetslöshet på 7,6 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,3 procentenheter). I Örebro län däremot sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 135 av 1 776 invånare i åldern 16 till 651 år i Ljusnarsbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (två fler än i augusti i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Ljusnarsbergs kommun och Örebro län

Ljusnarsberg går därmed mot strömmen i förhållande till andra kommuner i Örebro län. I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Laxå, där arbetslösheten sjunker med 1,2 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Ljusnarsberg hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Örebro län och nu växer klyftan (7,6 procent i kommunen, jämfört med 6,8 procent i hela länet). Askersund har den lägsta arbetslösheten i länet (3,7 procent), medan Örebro har den högsta (7,9 procent). För att Ljusnarsberg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Askersund skulle 69 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i augusti jämfört med året innan (+0,2 procentenheter) och ligger nu på 7,0 procent. 158 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Gällivare och Kiruna har den lägsta (2,3 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 12,7 procent i Ljusnarsberg under augusti månad, motsvarande 39 av 307 personer. Det är 0,5 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (−1 om man räknar personer). Den senaste månadens uppgång innebär ett trendbrott. Under de ett föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit lägre än motsvarande tidpunkt året innan.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 5,1 procentenheter i Ljusnarsberg.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Ljusnarsbergs kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Ljusnarsberg om man jämför med andra kommuner i Örebro.

Ungdomsarbetslösheten ökar betydligt

Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+3,3 procentenheter). I augusti var 12,2 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 20 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med fem personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Ljusnarsbergs kommun

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Ljusnarsberg högre än i Örebro som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 4,5 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Ljusnarsbergs kommun och Örebro län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i augusti
LjusnarsbergÖrebro länHela landet
Hela arbetskraften7,6 %+0,3 % 6,8 %−0,2 % 7,0 %+0,2 % 
Bland utlandsfödda12,7 %+0,5 % 17,0 %−0,7 % 15,1 %−0,1 % 
Bland ungdomar12,2 %+3,3 % 7,7 %−0,5 % 8,4 %±0,0 % 
Total arbetslöshet i Örebro län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Askersund3,7 %−0,7 % 
Degerfors6,7 %−0,7 % 
Hallsberg6,0 %−0,4 % 
Hällefors7,3 %±0,0 % 
Karlskoga5,6 %−0,6 % 
Kumla5,2 %−0,2 % 
Laxå5,7 %−1,2 % 
Lekeberg4,5 %+0,5 % 
Lindesberg6,0 %−0,5 % 
Ljusnarsberg7,6 %+0,3 % 
Nora5,0 %−0,7 % 
Örebro7,9 %±0,0 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Örebro län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Askersund10,6 %−2,5 % 
Degerfors17,5 %−2,2 % 
Hallsberg14,4 %−1,3 % 
Hällefors20,6 %+1,7 % 
Karlskoga15,3 %−1,3 % 
Kumla13,7 %−0,7 % 
Laxå15,0 %−3,7 % 
Lekeberg14,9 %+0,4 % 
Lindesberg14,4 %+0,8 % 
Ljusnarsberg12,7 %+0,5 % 
Nora10,4 %−3,1 % 
Örebro18,5 %−0,5 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Örebro län
KommunArbetslöshet i augustiFörändring (12 mån)
Askersund3,7 %−1,6 % 
Degerfors9,0 %−1,0 % 
Hallsberg9,0 %−0,1 % 
Hällefors5,1 %−1,1 % 
Karlskoga7,2 %−0,8 % 
Kumla6,8 %−1,4 % 
Laxå6,7 %+0,4 % 
Lekeberg7,3 %+1,1 % 
Lindesberg8,5 %−3,5 % 
Ljusnarsberg12,2 %+3,3 % 
Nora8,5 %+0,2 % 
Örebro7,9 %−0,1 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.