Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Sala förra veckan

Sala kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 42 anmälningar om misstänkta brott i Sala kommun den senaste veckan.

Under vecka 34 registrerade polisen 42 misstänkta brott i Sala kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Sala kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Förolämpning mot tjänsteman8
Cykelstöld5
Trafikbrott4
Skadegörelse3
Bedrägeri genom social manipulation3
Misshandel3
Ofredande2
Stöld utan inbrott2
Kortbedrägeri2
Fakturabedrägeri1
Fortkörning1
Rattfylleri1
Miljöbrott1
Förfalskningsbrott1
Våld mot tjänsteman1
Övriga bedrägeribrott1
Olaga hot1
Inbrottsstöld1
Annonsbedrägeri1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 34, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 24 av 42 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sju övriga ärenden i Sala kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Sala kommun under vecka 34
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan6
Brand utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 18 augusti och 24 augusti för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Misshandel i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 183 ärenden om misstänkta brott i Sala kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 28 juli och 24 augusti i Sala kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Misshandel21
Bedrägeri genom social manipulation20
Narkotikabrott13
Stöld utan inbrott12
Trafikbrott11
Skadegörelse11
Förolämpning mot tjänsteman10
Rattfylleri9
Våld mot tjänsteman9
Inbrottsstöld9
Cykelstöld8
Ofredande7
Kortbedrägeri7
Övriga brott mot 17 kap. BrB4
Fakturabedrägeri3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.