Här är veckans alla polisärenden i Ekerö

Ekerö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 40 anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun den senaste veckan.

Under vecka 32 registrerade polisen 40 misstänkta brott i Ekerö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ekerö kommun under vecka 32
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse13
Trafikbrott4
Stöld utan inbrott3
Cykelstöld2
Bedrägeri genom social manipulation2
Inbrottsstöld2
Övriga bedrägeribrott1
Övriga brott mot 17 kap. BrB1
Ärekränkningsbrott1
Olaga integritetsintrång1
Kränkande fotografering1
Vållande till kroppsskada1
Vapenlagsbrott1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Rattfylleri1
Kortbedrägeri1
Hemfridsbrott1
Annonsbedrägeri1
Drivmedelsstöld1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 32, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 17 av 40 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare nio övriga ärenden i Ekerö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ekerö kommun under vecka 32
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan8
Viltolycka1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 4 augusti och 10 augusti för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 149 ärenden om misstänkta brott i Ekerö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 14 juli och 10 augusti i Ekerö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse30
Trafikbrott18
Kortbedrägeri15
Bedrägeri genom social manipulation9
Inbrottsstöld8
Misshandel7
Stöld utan inbrott6
Övriga bedrägeribrott6
Olaga hot5
Övriga brott mot 17 kap. BrB4
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap4
Annonsbedrägeri4
Ofredande4
Narkotikabrott4
Våld mot tjänsteman4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.