Här är veckans alla polisärenden i Karlskrona

Karlskrona kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 129 anmälningar om misstänkta brott i Karlskrona kommun den senaste veckan.

Under vecka 31 registrerade polisen 129 misstänkta brott i Karlskrona kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Karlskrona kommun under vecka 31
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott19
Stöld utan inbrott17
Kortbedrägeri13
Misshandel12
Skadegörelse9
Narkotikabrott5
Cykelstöld5
Rattfylleri4
Inbrottsstöld4
Annonsbedrägeri4
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap3
Bedrägeri genom social manipulation3
Ofredande3
Olaga hot2
Olovligt förfogande2
MC-stöld2
Ärekränkningsbrott2
Övriga bedrägeribrott2
Bilstöld2
Drivmedelsstöld2
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Våldsamt motstånd1
Djurplågeri1
Jakt- och fiskelagsbrott1
Vållande till kroppsskada1
Identitetsbedrägeri1
Övriga BrB-brott1
Utpressning1
Bidragsbrott1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Miljöbrott1
Fakturabedrägeri1
Hets mot folkgrupp1
Hemfridsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 31, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 93 av 129 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 38 övriga ärenden i Karlskrona kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Karlskrona kommun under vecka 31
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan32
Försvunnen person3
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Övriga ej brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 28 juli och 3 augusti för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 496 ärenden om misstänkta brott i Karlskrona kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 7 juli och 3 augusti i Karlskrona kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott79
Trafikbrott51
Kortbedrägeri43
Cykelstöld35
Skadegörelse28
Inbrottsstöld28
Misshandel27
Narkotikabrott27
Ofredande21
Övriga bedrägeribrott15
Olaga hot13
MC-stöld13
Annonsbedrägeri12
Bedrägeri genom social manipulation11
Rattfylleri8
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.