Bättre lärartäthet än riksgenomsnittet i Nässjö

Nässjö kommun Skola
Skolkorridor

Det går färre elever på varje lärare i Nässjö kommun än i landet som helhet, även om lärartätheten minskade förra läsåret, visar den senaste personalstatistiken från Skolverket.

I Nässjös 16 grundskolor går det i snitt 10,6 elever per lärare. Det kan jämföras med 12,0 elever per lärare i riket som helhet, och innebär alltså en totalt sett högre lärartäthet.

Jämfört med för ett par decennier sedan har lärartätheten i Nässjö kommun ökat, från i snitt 12,9 elever per lärare åren runt millennieskiftet (baserat på medelvärdet för fem år).

I landet som helhet har lärartätheten varit i stort sett oförändrad flera år i rad.

Graf som visar utvecklingen över tid
Kraftiga variationer från ett år till ett annat kan bero på att en skola saknas i ŕapporteringen ett visst år

Lärartätheten är generellt lägre i enskilda skolor än i kommunala – sett till riket som helhet – och medan motsvarande skillnad i lärarbehörighet minskat något de senaste åren, har klyftan när det gäller lärartäthet bara ökat.

I Nässjö kommun finns inga grundskolor med enskild huvudman.

Skolorna med allra högst lärartäthet är ofta resursskolor eller skolor med resursklasser, varför skolor inte alltid är direkt jämförbara med varandra. På samma sätt kan en enskild resursskola påverka en liten kommuns totalsiffra.

Lärartäthet per skola
SkolaElever per lärareAntal lärareTyp av huvudman
Erkaboskolan1,08,1Kommunal
Runnerydsskolan 18,527,3Kommunal
Parkskolan9,828,1Kommunal
Runnerydsskolan 210,124,4Kommunal
Nyhemsskolan10,730,5Kommunal
Åkerskolan mellan10,818,2Kommunal
Rosenholmsskolan10,931,7Kommunal
Emåskolan11,57,3Kommunal
Annebergs skola11,615,4Kommunal
Norråsaskolan12,037,0Kommunal
Brinells högstadium12,128,2Kommunal
Handskerydsskolan12,121,9Kommunal
Sandsjöfors skola12,27,2Kommunal
Åkerskolan låg12,616,8Kommunal
Malmbäck skola17,98,1Kommunal
Ängs skolaingen uppgiftingen uppgiftKommunal

Den allra högsta lärartätheten bland landets kommuner har Dorotea med 7,2 elever per lärare. Kommunen med högst lärartäthet i Jönköpings län är Eksjö med 9,5 elever per lärare. Generellt brukar lärartätheten vara högst i glesbygdskommuner med små byskolor, och lägst i storstadsområdena.

Lärartäthet i länets kommuner
KommunElever per lärare
Eksjö9,5
Gnosjö10,2
Aneby10,5
Nässjö10,6
Gislaved10,7
Vaggeryd10,7
Tranås11,1
Sävsjö11,2
Vetlanda11,3
Jönköping11,4
Habo11,7
Mullsjö12,0
Värnamo12,3
I kommunsiffrorna ingår även olika slags resursskolor med hög lärartäthet. När en liten kommun har en sådan skola påverkar det totalsiffran så att en direkt jämförelse med andra kommuner kan vara missvisande.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.