Bättre lärartäthet än riksgenomsnittet i Boden

Bodens kommun Skola
Barn i bibliotekskorridor

Det går färre elever på varje lärare i Bodens kommun än i landet som helhet, även om lärartätheten minskade förra läsåret, visar den senaste personalstatistiken från Skolverket.

I Bodens 15 grundskolor går det i snitt 10,3 elever per lärare. Det kan jämföras med 12,0 elever per lärare i riket som helhet, och innebär alltså en totalt sett högre lärartäthet.

Jämfört med för ett par decennier sedan har lärartätheten i Bodens kommun ökat, från i snitt 12,4 elever per lärare åren runt millennieskiftet (baserat på medelvärdet för fem år).

I landet som helhet har lärartätheten varit i stort sett oförändrad flera år i rad.

Graf som visar utvecklingen över tid
Kraftiga variationer från ett år till ett annat kan bero på att en skola saknas i ŕapporteringen ett visst år

Lärartätheten är generellt lägre i enskilda skolor än i kommunala – sett till riket som helhet – och medan motsvarande skillnad i lärarbehörighet minskat något de senaste åren, har klyftan när det gäller lärartäthet bara ökat.

I Bodens kommun finns fyra grundskolor med enskild huvudman, med totalt 10,3 elever på varje lärare.

Skolorna med allra högst lärartäthet är ofta resursskolor eller skolor med resursklasser, varför skolor inte alltid är direkt jämförbara med varandra. På samma sätt kan en enskild resursskola påverka en liten kommuns totalsiffra.

Lärartäthet per skola
SkolaElever per lärareAntal lärareTyp av huvudman
Tankeborgen Svartlå Fria6,83,1Enskild
Mimers Brunn Vittjärv6,99,3Enskild
Stureskolan8,045,5Kommunal
Harads skola8,15,4Kommunal
Fria Emilia9,124,8Enskild
Prästholmsskolan9,321,4Kommunal
Fagernäs skola9,414,1Kommunal
Torpgärdsskolan10,523,5Kommunal
Hedensskolan10,620,8Kommunal
Brönjaskolan11,521,3Kommunal
Svartbjörnsbyns skola11,710,2Kommunal
Unbyns skola12,64,2Kommunal
Noblaskolan Boden13,124,9Enskild
Mårängskolan13,925,4Kommunal
Älvskolaningen uppgiftingen uppgiftKommunal

Den allra högsta lärartätheten bland landets kommuner har Dorotea med 7,2 elever per lärare. Kommunen med högst lärartäthet i Norrbottens län är Jokkmokk med 7,4 elever per lärare. Generellt brukar lärartätheten vara högst i glesbygdskommuner med små byskolor, och lägst i storstadsområdena.

Lärartäthet i länets kommuner
KommunElever per lärare
Jokkmokk7,4
Överkalix7,7
Övertorneå8,5
Arjeplog8,6
Kiruna8,6
Pajala9,0
Haparanda9,9
Boden10,3
Kalix10,5
Luleå10,5
Älvsbyn11,0
Piteå11,2
Arvidsjaur11,3
Gällivare11,7
I kommunsiffrorna ingår även olika slags resursskolor med hög lärartäthet. När en liten kommun har en sådan skola påverkar det totalsiffran så att en direkt jämförelse med andra kommuner kan vara missvisande.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.