Förra veckans alla polisärenden i Kungälv

Kungälvs kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 67 anmälningar om misstänkta brott i Kungälvs kommun den senaste veckan.

Under vecka 30 registrerade polisen 67 misstänkta brott i Kungälvs kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Kungälvs kommun under vecka 30
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott13
Stöld utan inbrott8
Narkotikabrott3
Kortbedrägeri3
Bedrägeri genom social manipulation3
Skadegörelse3
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Rattfylleri2
Kontaktförbudsbrott2
Dataintrång2
Olovlig identitetsanvändning2
Annonsbedrägeri2
Inbrottsstöld2
Ofredande2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Cykelstöld2
Misshandel2
Våld mot tjänsteman1
Förfalskningsbrott1
Övriga bedrägeribrott1
Ärekränkningsbrott1
Olovligt förfogande1
Penningtvättsbrott1
Folkbokföringsbrott1
Olaga intrång1
Olaga hot1
Djurplågeri1
Utpressning1
Vållande till kroppsskada1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 30, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 51 av 67 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 22 övriga ärenden i Kungälvs kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Kungälvs kommun under vecka 30
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan18
Viltolycka2
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 21 juli och 27 juli för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 280 ärenden om misstänkta brott i Kungälvs kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 30 juni och 27 juli i Kungälvs kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott40
Trafikbrott35
Kortbedrägeri28
Skadegörelse24
Narkotikabrott16
Inbrottsstöld11
Misshandel11
Olaga hot10
Ofredande8
Rattfylleri7
Övriga specialstraffrättsliga brott7
Cykelstöld7
Bedrägeri genom social manipulation6
Folkbokföringsbrott6
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap5
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.