Lista: Brotten med flest anmälningar i Sollentuna förra veckan

Sollentuna kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 137 anmälningar om misstänkta brott i Sollentuna kommun den senaste veckan.

Under vecka 29 registrerade polisen 137 misstänkta brott i Sollentuna kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Sollentuna kommun under vecka 29
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse29
Narkotikabrott14
Trafikbrott14
Stöld utan inbrott11
Ofredande10
Cykelstöld9
Misshandel8
Olaga hot6
Inbrottsstöld6
Bedrägeri genom social manipulation5
Olovlig identitetsanvändning4
Folkbokföringsbrott3
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Övriga bedrägeribrott2
Förfalskningsbrott2
Dataintrång2
Vårdslöshet/ödeläggelse1
Brott mot lag om brandfarliga och explosiva varor1
Olaga intrång1
Tjänstefel1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Fakturabedrägeri1
Identitetsbedrägeri1
Övriga BrB-brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 29, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 85 av 137 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 29 övriga ärenden i Sollentuna kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Sollentuna kommun under vecka 29
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan25
Försvunnen person2
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 14 juli och 20 juli för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 609 ärenden om misstänkta brott i Sollentuna kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 23 juni och 20 juli i Sollentuna kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse91
Stöld utan inbrott69
Trafikbrott61
Kortbedrägeri56
Narkotikabrott47
Ofredande34
Cykelstöld31
Misshandel30
Olaga hot28
Inbrottsstöld19
Bedrägeri genom social manipulation19
Olovlig identitetsanvändning12
Övriga bedrägeribrott10
Folkbokföringsbrott9
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap9
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.