Arbetslösheten i Uppvidinge faller – medan den stiger i andra kommuner i Kronoberg

Uppvidinge kommun Arbetslöshet
Flaggor utanför arbetsförmedlingens kontor

Fem av åtta kommuner i Kronobergs län såg en ökande arbetslöshet i juni. I Uppvidinge däremot minskar den.

Under juni månad rapporterade Uppvidinge kommun en total arbetslöshet på 7,5 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,9 procentenheter). I Kronobergs län däremot står arbetslösheten stilla.

Sett till antalet personer betyder det att 321 av 4 280 invånare i åldern 16 till 651 år i Uppvidinge kommun var inskrivna som arbetssökande (46 färre än i juni i fjol).

Det är nionde månaden i följd som arbetslösheten i Uppvidinge är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Graf: Arbetslöshet i Uppvidinge kommun och Kronobergs län

Uppvidinge går därmed mot strömmen i förhållande till andra kommuner i Kronobergs län. I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten uppåt. Störst är ökningen i Tingsryd, där arbetslösheten stiger med 0,7 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Uppvidinge alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Kronobergs län (7,5 procent i kommunen, jämfört med 7,2 procent i hela länet). Ljungby har den lägsta arbetslösheten i länet (5,4 procent), medan Lessebo har den högsta (10,1 procent). För att Uppvidinge skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ljungby skulle 90 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i juni jämfört med året innan (+0,3 procentenheter) och ligger nu på 6,9 procent. 184 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,1 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,3 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 17,0 procent i Uppvidinge under juni månad, motsvarande 188 av 1 106 personer. Det är 2,5 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−31 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för elfte månaden i följd. Sedan juli 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 20,0 till 17,0 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan augusti 2010.

Anmärkningsvärt är att arbetslösheten nu, för första gången sedan oktober 2011, är lägre i Uppvidinge än snittet i Kronoberg, även om skillnaden bara är 0,1 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland utrikesfödda i Uppvidinge kommun och Kronobergs län

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,5 procentenheter i Uppvidinge. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,6 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Uppvidinge kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ungefär densamma i Uppvidinge som i andra kommuner i Kronoberg. Markaryd har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Växjö har den största.

Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså minskar i Uppvidinge så står den stilla i Kronoberg. I ligger arbetslösheten bland utlandsfödda nu på 17,1 procent.

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,5 procentenheter). I juni var 10,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 44 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med nio personer på ett års sikt.

I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Uppvidinge sjunkit elva månader i följd (ner från 12,8 procent i juli 2024 till 10,5 procent nu).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Uppvidinge kommun

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Uppvidinge högre än i Kronoberg som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 1,9 procentenheter.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Uppvidinge kommun och Kronobergs län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i juni
UppvidingeKronobergs länHela landet
Hela arbetskraften7,5 %−0,9 % 7,2 %±0,0 % 6,9 %+0,3 % 
Bland utlandsfödda17,0 %−2,5 % 17,1 %±0,0 % 15,1 %+0,3 % 
Bland ungdomar10,5 %−1,5 % 8,6 %−0,1 % 7,8 %+0,1 % 
Total arbetslöshet i Kronobergs län
KommunArbetslöshet i juniFörändring (12 mån)
Alvesta8,4 %+0,1 % 
Lessebo10,1 %+0,3 % 
Ljungby5,4 %+0,1 % 
Markaryd7,1 %−0,2 % 
Tingsryd7,0 %+0,7 % 
Uppvidinge7,5 %−0,9 % 
Växjö7,4 %+0,1 % 
Älmhult6,6 %−0,3 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Kronobergs län
KommunArbetslöshet i juniFörändring (12 mån)
Alvesta21,0 %−0,9 % 
Lessebo21,6 %+0,2 % 
Ljungby11,5 %+0,9 % 
Markaryd14,2 %+0,2 % 
Tingsryd17,1 %+1,5 % 
Uppvidinge17,0 %−2,5 % 
Växjö18,6 %+0,1 % 
Älmhult13,5 %−0,6 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Kronobergs län
KommunArbetslöshet i juniFörändring (12 mån)
Alvesta10,5 %−0,5 % 
Lessebo8,9 %−1,2 % 
Ljungby7,9 %−0,4 % 
Markaryd9,2 %+1,1 % 
Tingsryd8,3 %+0,6 % 
Uppvidinge10,5 %−1,5 % 
Växjö8,2 %+0,2 % 
Älmhult9,6 %−1,0 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.