Mellan april och juni såldes 17 237 villor i Sverige. Det är fler än någon tremånadersperiod sedan 2021.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Sverige hade ett genomsnittligt pris på 4,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 16 639 affärer vid den här tiden på året.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Sverige. Medelpriset på försäljningarna av villor i riket var 1 procent högre än för tre månader sedan.

Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland länen i Sverige stiger priserna på villor i 15 av 21 län (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Uppsala och Västmanland där priserna steg med 5 procent. I Norrbotten däremot sjönk priserna med 3 procent.
Priserna på bostadsrätter sjunker något
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Sverige. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 1 procent.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland länen i Sverige sjunker priserna på bostadsrätter i 14 av 21 län (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Dalarna och Jämtland där priserna sjönk med 15 procent. I Blekinge och Gävleborg däremot steg priserna med 4 procent.
Sammanlagt såldes 27 458 bostadsrätter i Sverige mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 3,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 28 129 affärer vid den här tiden på året.

Priserna på fritidshus stiger något
Priserna på fritidshus har gått upp i Sverige. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 1 procent.

Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland länen i Sverige stiger priserna på fritidshus i nio av 21 län (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Kronoberg där priserna steg med 14 procent. I Västmanland däremot sjönk priserna med 9 procent.
Sammanlagt såldes 1 827 fritidshus i Sverige mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 2,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 1 594 affärer vid den här tiden på året.
