Största prisuppgången på villor i Uppsala län på tre år

Uppsala län Fastighetspriser
Villafasad

Villapriserna steg med fem procent i Uppsala län under de senaste tre månaderna. Det är den starkaste prisutvecklingen sedan 2021.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Uppsala län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Uppsala stiger priserna på villor i fem av sju kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Heby där priserna steg med 10 procent. I Tierp däremot sjönk priserna med 6 procent.

Sammanlagt såldes 660 villor i Uppsala län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 4,1 miljoner kronor. Det är fler försäljningar än på fyra år. I fjol gjordes 603 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 17 237 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Uppsala län

Priserna på bostadsrätter minskar i fem av sex kommuner

En rad kommuner i Uppsala län ser en prisnedgång på bostadsrätter. Störst var uppgången i Tierp där priserna steg med 10 procent.

I Uppsala län som helhet går priserna på bostadsrätter ner med 1 procent. Även i hela Sverige sjunker priserna på bostadsrätter. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Uppsala län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Sammanlagt såldes 1 378 bostadsrätter i Uppsala län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 2,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 1 385 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 27 458 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Uppsala län

Priserna på fritidshus står stilla

Priserna på fritidshus står i stort sett stilla i Uppsala län. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tolv månaderna låg på samma nivå som för ett år sedan.

I hela Sverige däremot ökar priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Uppsala län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Uppsala sjunker priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Östhammar där priserna sjönk med 14 procent. I Uppsala däremot steg priserna med 9 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i fem av länets åtta kommuner.

Sammanlagt såldes 88 fritidshus i Uppsala län mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 73 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 1 827 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Uppsala län

Tabeller

Försäljningar av villor i Uppsala län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Enköping+4 % 913,6 miljoner
Heby+10 % 321,9 miljoner
Håbo+4 % 734,2 miljoner
Knivsta±0 % 454,9 miljoner
Tierp−6 % 671,9 miljoner
Uppsala+8 % 2815,1 miljoner
Älvkarleby 181,8 miljoner
Östhammar+7 % 533,0 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Uppsala län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Enköping−4 % 981,6 miljoner
Heby 140,8 miljoner
Håbo−2 % 322,2 miljoner
Knivsta−2 % 542,2 miljoner
Tierp+10 % 321,1 miljoner
Uppsala−1 % 1 1002,5 miljoner
Älvkarleby 70,9 miljoner
Östhammar−15 % 411,1 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Uppsala län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Enköping 122,8 miljoner
Heby−5 % 141,3 miljoner
Håbo 22,9 miljoner
Knivsta 22,5 miljoner
Tierp 171,8 miljoner
Uppsala+9 % 191,3 miljoner
Älvkarleby 31,6 miljoner
Östhammar−14 % 192,1 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.