Priserna på villor går något uppåt i Kungsbacka

Kungsbacka kommun Fastighetspriser
Stiliserad bild på en villa och en nyckelring

Villapriserna har gått upp i Kungsbacka kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

I hela Halland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Kungsbacka kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Hallands län sjunker priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Falkenberg där priserna sjönk med 7 procent. I Laholm däremot steg priserna med 2 procent.

Sammanlagt såldes 233 villor i Kungsbacka kommun mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 6,0 miljoner kronor. I fjol gjordes 243 affärer vid den här tiden på året.

I hela Halland såldes 734 villor för i snitt 4,6 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Kungsbacka kommun

Priserna på bostadsrätter går kännbart uppåt

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Kungsbacka kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.

Även i hela Halland ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 3 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Kungsbacka kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Hallands län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Falkenberg där priserna steg med 25 procent. I Varberg däremot sjönk priserna med 1 procent.

Sammanlagt såldes 136 bostadsrätter i Kungsbacka kommun mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 3,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 121 affärer vid den här tiden på året.

I hela Halland såldes 525 bostadsrätter för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Kungsbacka kommun

Tre sålda fritidshus

Mellan april och juni gjordes sammanlagt tre affärer med fritidshus i Kungsbacka kommun. Det kan jämföras med fyra vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Kungsbacka kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,6 miljoner kronor.

I hela Halland såldes 50 fritidshus för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Kungsbacka kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Kungsbacka den här månaden.

Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Hallands län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Laholm där priserna steg med 15 procent. I Varberg däremot sjönk priserna med 13 procent.

Tabeller

Försäljningar av villor i Hallands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg−7 % 833,4 miljoner
Halmstad−3 % 2004,5 miljoner
Hylte 131,4 miljoner
Kungsbacka+1 % 2336,0 miljoner
Laholm+2 % 622,6 miljoner
Varberg−4 % 1434,4 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Hallands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg+25 % 872,2 miljoner
Halmstad+4 % 1572,3 miljoner
Hylte 10,2 miljoner
Kungsbacka+4 % 1363,4 miljoner
Laholm 122,1 miljoner
Varberg−1 % 1322,8 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Hallands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg+2 % 132,9 miljoner
Halmstad 62,6 miljoner
Hylte 0
Kungsbacka 32,6 miljoner
Laholm+15 % 142,0 miljoner
Varberg−13 % 143,5 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.