Priserna på villor går neråt kännbart i Boden

Bodens kommun Fastighetspriser
Enplansvillor

Villapriserna har gått ner i Bodens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 5 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Norrbotten sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 3 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Bodens kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Norrbottens län sjunker priserna på villor i fyra av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Luleå där priserna sjönk med 9 procent. I Piteå däremot steg priserna med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i nio av länets 14 kommuner.

Sammanlagt såldes 56 villor i Bodens kommun mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 42 affärer vid den här tiden på året.

I hela Norrbotten såldes 450 villor för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Bodens kommun

Priserna på bostadsrätter går betydligt uppåt

Priserna på bostadsrätter har gått upp i Bodens kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 17 procent.

I hela Norrbotten däremot sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Bodens kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Norrbottens län stiger priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Boden där priserna steg med 17 procent. I Kiruna däremot sjönk priserna med 25 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i elva av länets 14 kommuner.

Sammanlagt såldes 34 bostadsrätter i Bodens kommun mellan april och juni till ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 28 affärer vid den här tiden på året.

I hela Norrbotten såldes 372 bostadsrätter för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Bodens kommun

Sex sålda fritidshus

Mellan april och juni gjordes sammanlagt sex affärer med fritidshus i Bodens kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.

De sålda fritidshusen i Bodens kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.

I hela Norrbotten såldes 34 fritidshus för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Bodens kommun

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Boden den här månaden.

Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Tabeller

Försäljningar av villor i Norrbottens län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Arjeplog 10,7 miljoner
Arvidsjaur 121,0 miljon
Boden−5 % 562,2 miljoner
Gällivare−2 % 262,5 miljoner
Haparanda 101,1 miljoner
Jokkmokk 61,0 miljon
Kalix 230,8 miljoner
Kiruna−4 % 412,5 miljoner
Luleå−9 % 1313,3 miljoner
Pajala 80,7 miljoner
Piteå+6 % 1012,4 miljoner
Älvsbyn 231,1 miljoner
Överkalix 90,6 miljoner
Övertorneå 31,1 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Norrbottens län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Arjeplog 0
Arvidsjaur 10,4 miljoner
Boden+17 % 341,1 miljoner
Gällivare 231,3 miljoner
Haparanda 90,3 miljoner
Jokkmokk 0
Kalix 140,5 miljoner
Kiruna−25 % 381,2 miljoner
Luleå+1 % 2231,9 miljoner
Pajala 0
Piteå 291,2 miljoner
Älvsbyn 10,6 miljoner
Överkalix 0
Övertorneå 0
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Norrbottens län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Arjeplog 0
Arvidsjaur 0
Boden 61,1 miljoner
Gällivare 22,5 miljoner
Haparanda 0
Jokkmokk 0
Kalix 30,4 miljoner
Kiruna 0
Luleå+6 % 131,7 miljoner
Pajala 0
Piteå 61,4 miljoner
Älvsbyn 21,1 miljoner
Överkalix 0
Övertorneå 20,4 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.