Mellan april och juni såldes 22 villor i Kils kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under april till juni såldes det tre färre villor i Kil än snittet för det senaste året.
De sålda villorna i Kils kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 17 affärer vid den här tiden på året.
I hela Värmland såldes 597 villor för i snitt 2,2 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Kil den här månaden.
Priserna på villor stiger i 86 av landets kommuner, medan de sjunker i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län stiger priserna på villor i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Karlstad där priserna steg med 2 procent. I Arvika däremot sjönk priserna med 4 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i tolv av länets 16 kommuner.
14 sålda bostadsrätter
Mellan april och juni gjordes sammanlagt 14 affärer med bostadsrätter i Kils kommun. Det kan jämföras med tio vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Kils kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,8 miljoner kronor.
I hela Värmland såldes 490 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Kil den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 72 av landets kommuner, medan de stiger i 40 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Värmlands län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Kristinehamn där priserna sjönk med 4 procent. I Hammarö däremot steg priserna med 10 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i 13 av länets 16 kommuner.
Fyra fritidshus såldes
Mellan april och juni gjordes sammanlagt fyra affärer med fritidshus i Kils kommun. Det kan jämföras med två vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Kils kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,9 miljoner kronor.
I hela Värmland såldes 59 fritidshus för i snitt 1,2 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Kil den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 23 av landets kommuner, medan de sjunker i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Arvika | −4 % ▼ | 59 | 2,0 miljoner |
Eda | 18 | 1,4 miljoner | |
Filipstad | 23 | 0,9 miljoner | |
Forshaga | 26 | 1,8 miljoner | |
Grums | 30 | 1,3 miljoner | |
Hagfors | 41 | 1,0 miljon | |
Hammarö | +1 % ▲ | 44 | 4,3 miljoner |
Karlstad | +2 % ▲ | 146 | 3,5 miljoner |
Kil | 22 | 2,1 miljoner | |
Kristinehamn | +1 % ▲ | 55 | 2,0 miljoner |
Munkfors | 8 | 0,9 miljoner | |
Storfors | 9 | 1,2 miljoner | |
Sunne | 35 | 1,5 miljoner | |
Säffle | 33 | 1,2 miljoner | |
Torsby | 31 | 1,3 miljoner | |
Årjäng | 17 | 1,3 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Arvika | 30 | 0,6 miljoner | |
Eda | 0 | ||
Filipstad | 9 | 0,1 miljoner | |
Forshaga | 7 | 0,7 miljoner | |
Grums | 10 | 0,5 miljoner | |
Hagfors | 0 | ||
Hammarö | +10 % ▲ | 48 | 1,6 miljoner |
Karlstad | −3 % ▼ | 287 | 1,9 miljoner |
Kil | 14 | 0,8 miljoner | |
Kristinehamn | −4 % ▼ | 56 | 0,5 miljoner |
Munkfors | 0 | ||
Storfors | 0 | ||
Sunne | 10 | 0,5 miljoner | |
Säffle | 9 | 0,6 miljoner | |
Torsby | 6 | 1,1 miljoner | |
Årjäng | 4 | 0,8 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Arvika | 5 | 2,0 miljoner | |
Eda | 5 | 0,9 miljoner | |
Filipstad | 2 | 1,6 miljoner | |
Forshaga | 2 | 0,9 miljoner | |
Grums | 3 | 1,0 miljon | |
Hagfors | 2 | 1,3 miljoner | |
Hammarö | 0 | ||
Karlstad | 6 | 1,1 miljoner | |
Kil | 4 | 0,9 miljoner | |
Kristinehamn | 8 | 1,4 miljoner | |
Munkfors | 0 | ||
Storfors | 9 | 1,2 miljoner | |
Sunne | 3 | 1,4 miljoner | |
Säffle | 3 | 1,2 miljoner | |
Torsby | −7 % ▼ | 6 | 1,1 miljoner |
Årjäng | 1 | 0,7 miljoner |