Färre tågförseningar än på över ett år i Uddevalla

Uddevalla kommun Järnväg
Järnvägsspår i vinterlandskap
Leo Wallentin, Newsworthy

Andelen sena tåg vid stationerna i Uddevalla kommun sjönk förra månaden, till den lägsta noteringen sedan åtminstone förra årsskiftet.

Av knappt 1 300 tåg som passerade Ljungskile, Uddevalla C eller Uddevalla Ö i mars var 57 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 5 procent, vilket är bättre än den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Fem procent är den lägsta andelen sena tåg sedan Newsworthy började mäta lokala förseningar i början av 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 7 mars, när 21 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 3767 (Västtågen) mellan Uddevalla C och Göteborg C, som var 45 minuter och 30 sekunder sent när det passerade Uddevalla kommun på kvällen fredag den 28:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Fordonsfel.

Störst andel förseningar under mars drabbades Västtågen mellan Göteborg C och Strömstad av. Fem procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör pendeltågstrafiken runt Stockholm, som har relativt stora förseningar i relation till de små avstånden.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Göteborg C–StrömstadVästtågen5 %
(18 av 338 tåg)
1 minut och 14 sekunder14 mil
Göteborg C–Uddevalla CVästtågen5 %
(33 av 716 tåg)
1 minut och 8 sekunder7 mil
Uddevalla C–VarbergVästtågen4 %
(4 av 106 tåg)
1 minut och 22 sekunder14 mil
Borås C–Uddevalla CVästtågen3 %
(1 av 40 tåg)
1 minut och 30 sekunder9 mil
Här visas sträckor med fler än 20 avgångar under månaden.
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Uddevalla kommun.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Uddevalla kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Uddevalla kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Uddevalla under mars
TidOrsakSenaste meddelande om händelsen
24 mars 9.30–20 mars 15.54anläggningsfelFrån 24/3 2023 till 31/12 2024 är tågtrafiken ersatt med buss, taxi eller lokaltrafik på hela eller delar av sträckan
6 februari 18.55–14 april 4.55banarbete6/2-9/4 nattetid under olika tider är tågtrafiken ersatt med buss eller lokaltrafik på delar av sträckan
4 mars 18.24–22.00växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel mellan Göteborg och Partille
7 mars 14.52–17.00obehöriga i spårområdetFörseningar på grund av tidigare obehöriga i spåret mellan Göteborg och Ytterby
12 mars 15.42–19.00obehöriga i spårområdetFörseningar på grund av tidigare obehöriga i spåret i Kode
20 mars 11.41–17.00signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel i Uddevalla
20 mars 16.39–18.00växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel i Ytterby
28 mars 11.57–23.59spårfelStopp i tågtrafiken mellan Munkedal och Uddevalla sedan kl 11:50 på grund av spårfel
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Uddevalla under mars. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.