Fler kvinnor på vd-posten i Tyresö – men fortfarande manlig dominans

Tyresö kommun Jämställdhet
Tomt styrelserum

Bara 20 procent av svenska aktiebolag leds av en kvinna. Men i Tyresö är andelen något högre. Det visar siffror från Bolagsverket.

25 procent av aktiebolagen i Tyresö hade en kvinna som verkställande direktör vid årsskiftet. Det innebär att på varje kvinnlig vd går tre män. Det är ungefär lika stor andel som året innan. Det är den högsta andelen kvinnliga vd:ar i kommunen sedan åtminstone 2005.

Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Det är fortfarande män som är vd i fyra av fem bolag i Sverige, men i Tyresö är det alltså en högre andel kvinnor på vd-posten. Högst andel kvinnliga vd:ar i Stockholms län har företagen med säte i Vaxholms kommun, 30 procent. Lägst är andelen bland företagen med säte i Nykvarns kommun, 18 procent.

Andel kvinnliga vd:ar i Stockholms län 2024
KommunAndel kvinnliga vd:arAntal kvinnliga vd:ar
Vaxholm30 %106
Nacka30 %888
Danderyd30 %482
Ekerö28 %186
Lidingö28 %410
Täby27 %589
Vallentuna26 %164
Salem26 %44
Värmdö26 %265
Sundbyberg25 %207
Tyresö25 %208
Nynäshamn24 %94
Sollentuna24 %440
Österåker23 %242
Sigtuna23 %213
Stockholm22 %10 447
Haninge22 %256
Norrtälje22 %223
Upplands-Bro22 %86
Upplands Väsby21 %149
Solna21 %479
Huddinge20 %311
Järfälla20 %225
Botkyrka19 %163
Södertälje18 %214
Nykvarn18 %30
Källa: Bolagsverket.
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

I riket som helhet är 21 procent av vd:arna som är under 50 år kvinnor, medan motsvarande siffra för direktörerna som är äldre är 20 procent. I Tyresö är det ingen större skillnad i andel kvinnliga vd:ar i de olika åldersgrupperna.

Regionala skillnader kan till en del förklaras med att näringslivet ser olika ut på olika platser och olika branscher ser olika ut när det gäller jämställdhet. Det är till exempel vanligare med kvinnliga företagare inom utbildningssektorn än i byggbranschen.

Sverige sjunker på topplistan

2006 toppade Sverige World Economic Forums jämställdhetsrankning, som mäter jämdställdet inom bland annat närings- och arbetslivs, utbildning och det politiska systemet. 2023 placerade sig Sverige först på femte plats. Och när EU:s institut för jämställdhet presenterade sitt Gender Equality index för 2024 konstaterade de att Sverige visserligen fortfarande ligger i topp i EU, men att utvecklingen mot jämställdhet går långsammare. Främst inom den ekonomiska sektorn, dit näringslivet räknas.

Men att slå fast att utvecklingen stannat upp är svårt, säger Klara Regnö, lektor vid Mälardalens universitet. Hon sammanfattade forskningsläget på uppdrag av Jämställdhetsmyndigheten härom året.

– Det finns ganska få aktuella undersökningar, men bland dem kunde jag inte hitta stöd för att säga att det görs fler insatser för jämställdhet i alla fall. Snarare är det så att färre uppfattar att det finns ett aktivt jämställdhetsarbete i företagen nu, säger hon.

– Samtidigt har Sverige samma lagstiftning och samma jämställdhetspolitiska mål som tidigare, så på det viset är det svårt att säga att arbetet avtagit. Men jämställdhet måste vara en aktuell fråga för att det ska hända någonting. När det gjorts satsningar eller kommit uppdrag från regeringen så händer det saker. Det kan man se går i vågor.

Däremot är det tydligare vilka faktorer som bidrar till lyckat jämställdhetsarbete i företagen. En sån sak är att frågan inte bara blir en fråga för kvinnorna i organisationen.

– Det är viktigt att det blir en fråga som är angelägen för hela organisationen, till exempel att jämställdhet ses som en kvalitetsfråga, eller en fråga lika möjligheter eller om lönsamhet och knyts till kärnverksamheten. Sedan är det viktigt att man inser att det måste till ett aktivt arbete. Organisationer är ofta bra på att driva förändringsarbete: man sätter upp mål, genomför insatser och utvärderar. Det behöver man göra för att lyckas med jämställdheten också, säger Klara Regnö.

De 20 senaste startade bolagen med en kvinna som vd i Tyresö
BolagStartatVDÅlder
LiNo Redovisning AB11 december 2024Norling, Linda Maria52
Ayra AB7 november 2024Liljegren, Mimmi Malin Josefine29
Gohevi AB6 november 2024Sidenvall, Anneli Marie46
Tyra Consulting AB29 oktober 2024Sankauskaite, Simona44
Inturia Invest AB25 oktober 2024Jacobsson, Lisa Katarina46
Debbie Fastighetsförmedling AB11 oktober 2024Hansson, Debbie May33
Beyond Reproach AB17 september 2024Thiger, Vendela Emilia Sofia30
Rua Hospitality AB7 augusti 2024Fitzpatrick Sundström, Marjorie M36
Hagsten Consulting AB29 juli 2024Hagsten, Sandra Anna Lena47
R&JS Consulting AB19 juli 2024Bunni, Raghad Ranja Said40
Benisch/Bergdahl AB10 juni 2024Bergdahl, Cecilia Carolina36
Studio Fern AB13 maj 2024Larsson, Jennifer Susanna34
Encontro Consulting AB15 mars 2024Zeylon, Isabella Maria38
Femdigital AB7 november 2023Hedberg, Sara Emelie37
Biobalans Sverige AB3 juli 2023Davidsson, Liselott Ingegerd65
Vide Invest AB26 maj 2023Dahlman, Marie Jeanette57
Emma Thormarker Coaching AB9 maj 2023Thormarker, Emma Persdotter38
Landskapskonsult Sverige AB12 april 2023Vinkka, Viivi Patricia44
Björndalsudd Consulting AB3 april 2023Kempe, Louise Birgitta Eleonora53
LF Accounting Consultant AB9 februari 2023Fierro, Leyla48
Källa: The Intelligence Company
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.