Så sena var tågen i Uddevalla kommun i december

Uddevalla kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Den svenska tågtrafiken är långt från det branchgemensamma målet att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Newsworthy har samlat in tågens ankomsttider under december, för att se hur stor andel av tågen till Uddevalla kommun som var i tid under den senaste månaden.

I Uddevalla var noll procent av pendeltågenoch elva procent av fjärrtågen mer än fem minuter försenade under december, enligt de ankomsttider som annonserades på stationerna.

Totalt var åtta procent av de ankommande tågen i Uddevalla kommun mer än fem minuter försenade under december bland de tåg som angjorde någon av stationerna Ljungskile, Uddevalla C eller Uddevalla Ö. Tre procent var så mycket som en kvart försenade.

Graf över andel försenade tåg per månad
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 10 december, när 30 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under tio dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Ladda ner grafen som bild:

Kopiera data för egna grafverktyg:

Ladda ner data för egna grafverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

De omkring 1 000 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Uddevalla kommun under månaden var sammanlagt 22 timmar och 35 minuter sena – i genomsnitt 1 minut och 59 sekunder per tåg. Av förseningen stod fjärrtågen för större delen, 18 timmar och 2 minuter.

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 13274 (Västtågen) från Göteborg C den 10 december. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 1 timme och 5 minuter försenat när det nådde Uddevalla C klockan 21.15. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

I tabellen nedanför ser du de sträckor som haft regelbunden tågtrafik under månaden. Generellt är förseningarna störst på längre sträckor, och allra störst på de internationella nattågen till kontinenten. Till undantagen hör SJ:s nyss nerlada nattågstrafik från Göteborg till Jämtland och övre Norrland, som haft relativt små förseningar trots lång sträcka, och pendeltågstrafiken runt Stockholm, som å andra sidan har stora föreningar i relation till de små avstånden.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen i Uddevalla
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig förseningFågelvägsavstånd
Göteborg C–Uddevalla C (Västtågen)14 %3 minuter och 34 sekunder7 mil
Göteborg C–Strömstad (Västtågen)8 %1 minut och 53 sekunder14 mil
Borås C–Uddevalla C (Västtågen)2 %38 sekunder10 mil
Uddevalla C–Varberg (Västtågen)1 %23 sekunder14 mil
Strömstad–Trollhättans station (Västtågen)0 %23 sekunder10 mil
Uddevalla C–Varberg (Västtågen)0 %33 sekunder14 mil
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än 20 tåg under månaden.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Uddevalla kommun.
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Uddevalla kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Händelser som kan ha påverkat trafiken i Uddevalla under december
TidOrsakMeddelande
13 april 7.00–31 december 23.59banarbeteFrån 13/4 2023 till 6/10 2024 är tågtrafiken inställd på hela eller delar av sträckan
10 december 14.26–19.00akut kontroll av spårFörseningar i tågtrafiken på grund av spårfel mellan Nol och Nödinge
10 december 19.12–23.30obehöriga i spårområdetFörseningar på grund av tidigare stopp på Göteborg Central
18 december 11.44–14.00obehöriga i spårområdetTrafiken är åter igång efter tidigare stopp mellan Öxnered och Trollhättan
19 december 6.19–10.00naturhändelseStopp i tågtrafiken mellan Strömstad och Munkedal sedan kl 07:40 på grund av tillbud
24 december 15.51–18.00obehöriga i spårområdetFörseningar på grund av tidigare stopp mellan Trollhättan och Öxnered
Kopiera tabellen (för eget CMS, Datawrapper, Infogram, etc.)

Ladda ner tabellen som:

Osäker på hur du kopierar en tabell? Läs mer på www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

I vissa CMS finns ett tabellverktyg där du kan klistra in tabelldata direkt i tabellredigeringsverktyget (ofta som csv eller tsv).
I andra CMS måste du växla till ”källredigering”, ”kodläge” eller liknande, och klistra in tabellen som html.

Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Uddevalla under december. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.