Hit flyttar Åtvidabergsborna för att studera

Åtvidabergs kommun Högskola och universitet
Studenter i läsesal

Linköpings universitet toppar listan över favoritlärosäten, när Åtvidabergs nya studenter väljer högskola.

Om en eller två veckor startar höstterminen för de flesta av landets drygt 300 000 högskolestudenter. Mer än 70 000 av dem är högskolenybörjare, som inte studerat på högskola tidigare. Newsworthy har tittat närmare på de senaste årens statistik över högskolenybörjare, och var de väljer att studera.

Den populäraste högskolan för nya Åtvidabergsstudenter var förra höstterminen – den senaste det finns publicerad statistik för – Linköpings universitet, dit 19 av 44 högskolenybörjare sökte sig1. Linköpings universitet har toppat den listan sedan åtminstone 2010.

Här började Åtvidabergsbor studera förra höstterminen
LärosäteLänAntal studenter från Åtvidaberg
Linköpings universitetÖstergötlands län19
LinnéuniversitetetKronobergs län · Kalmar län4
Umeå universitetVästerbottens län4
MittuniversitetetVästernorrlands län · Jämtlands län4
Uppsala universitetUppsala län · Gotlands län2
Sveriges lantbruksuniversitetUppsala län2
Örebro universitetÖrebro län2
Karlstads universitetVärmlands län1
Högskolan KristianstadSkåne län1
Högskolan VästVästra Götalands län1
Luleå tekniska universitetNorrbottens län1
Stockholms universitetStockholms län1
Lunds universitetSkåne län1
Högskolan i JönköpingJönköpings län1
Högskolan på Gotland är en del av Uppsala universitet sedan 2013.

Höstterminen 2023 började 25 av de 44 nya studenterna från Åtvidabergs kommun (57 procent) studera vid en högskola eller ett universitet utanför hemlänet. I hela Östergötland var andelen som började studera utanför hemlänet 50 procent.

Andelen ”hemlänsstudenter” var i fjol den tredje lägsta sedan 2010. I riket som helhet finns det en trend mot att allt färre börjar studera nära hemorten. Samtidigt har det blivit vanligare med distanskurser. Att andelen hemmastudenter minskar behöver alltså inte betyda att fler flyttar från hemorten – det kan också bero på att fler väljer att studera på distans.

Ladda ner i fler format
Högskolenybörjare HT 2023 i länets kommuner
KommunAndel hemmastudenter HT 2023Antal högskolenybörjarePopuläraste lärosäte(n)
Boxholm67 procent18Linköpings universitet
Söderköping57 procent47Linköpings universitet
Linköping54 procent999Linköpings universitet
Valdemarsvik53 procent17Linköpings universitet
Norrköping50 procent745Linköpings universitet
Mjölby48 procent86Linköpings universitet
Finspång45 procent94Linköpings universitet
Åtvidaberg43 procent44Linköpings universitet
Kinda43 procent28Linköpings universitet
Motala37 procent144Linköpings universitet
Vadstena26 procent19Linköpings universitet

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.