Arbetslösheten ökar i Bollnäs

Bollnäs kommun Arbetslöshet
En person söker i Platsbanken
Martin Olsson, Newsworthy

Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet i Bollnäs kommun. Även i hela Gävleborg stiger arbetslösheten.

Under juli månad rapporterade Bollnäs kommun en total arbetslöshet på 9,4 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,7 procentenheter). Även i Gävleborgs län stiger arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 1 152 av 12 255 invånare i åldern 16 till 651 år i Bollnäs kommun var inskrivna som arbetssökande (65 fler än i juli i fjol).

Det är sjunde månaden i följd som arbetslösheten i Bollnäs är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

Graf: Arbetslöshet i Bollnäs kommun och Gävleborgs län
Ladda ner i fler format

Bollnäs är inte den enda kommunen i Gävleborg där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i åtta av tio kommuner. Störst är ökningen i Ovanåker, där arbetslösheten stiger med 1,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Bollnäs hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Gävleborgs län och nu växer klyftan (9,4 procent i kommunen, jämfört med 8,6 procent i hela länet). Hudiksvall har den lägsta arbetslösheten i länet (5,8 procent), medan Sandviken har den högsta (10,1 procent). För att Bollnäs skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Hudiksvall skulle 441 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun
Ladda ner i fler format

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 29,9 procent i Bollnäs under juli månad, motsvarande 551 av 1 843 personer. Det är 1,5 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (−536 om man räknar personer).

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 20,5 procentenheter i Bollnäs. Det är en större skillnad än för ett år sedan (+0,8 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Bollnäs kommun
Ladda ner i fler format

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Bollnäs om man jämför med andra kommuner i Gävleborg. Nordanstig har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Ovanåker har den största.

Ungdomsarbetslöshet sjunker

Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,3 procentenheter). I juli var 12,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 156 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med fyra personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Bollnäs kommun
Ladda ner i fler format

Medan Bollnäs har högre total arbetslöshet än Gävleborg, ligger ungdomsarbetslösheten 0,6 procentenheter lägre i Bollnäs.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Bollnäs kommun och Gävleborgs län
Ladda ner i fler format

79 annonser om lediga jobb just nu

Den 13 augusti fanns det sammanlagt 79 arbetsplatsannonser i Bollnäs kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 120 lediga jobb.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Bollnäs kommun
YrkesgruppAntal annonserAntal tjänster
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering213
VVS-montörer m.fl.110
Grundskollärare89
Övriga bil-, motorcykel- och cykelförare28
Eventsäljare och butiksdemonstratörer m.fl.88
Grundutbildade sjuksköterskor37
Telefonförsäljare m.fl.14
Socialsekreterare34
Gymnasielärare33
Personliga assistenter33

Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Bollnäs kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i juli
BollnäsGävleborgs länHela landet
Hela arbetskraften9,4 %+0,7 % 8,6 %+0,5 % 6,8 %+0,5 % 
Bland utlandsfödda29,9 %+1,5 % 22,8 %−0,6 % 15,0 %−0,1 % 
Bland ungdomar12,5 %−0,3 % 13,1 %+1,0 % 7,9 %+0,3 % 
Total arbetslöshet i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Bollnäs9,4 %+0,7 % 
Gävle9,3 %+0,6 % 
Hofors7,6 %+0,1 % 
Hudiksvall5,8 %+0,7 % 
Ljusdal6,5 %+0,2 % 
Nordanstig6,5 %+1,1 % 
Ockelbo6,8 %−0,6 % 
Ovanåker8,7 %+1,4 % 
Sandviken10,1 %−0,1 % 
Söderhamn9,7 %+0,4 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Bollnäs29,9 %+1,5 % 
Gävle22,6 %−0,2 % 
Hofors22,7 %+3,3 % 
Hudiksvall13,5 %−0,9 % 
Ljusdal17,5 %−1,7 % 
Nordanstig14,8 %+1,3 % 
Ockelbo20,5 %−1,1 % 
Ovanåker27,7 %−1,2 % 
Sandviken25,6 %−1,5 % 
Söderhamn26,9 %−1,8 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Gävleborgs län
KommunArbetslöshet i juliFörändring (12 mån)
Bollnäs12,5 %−0,3 % 
Gävle12,6 %+0,8 % 
Hofors10,4 %−1,2 % 
Hudiksvall11,7 %+2,3 % 
Ljusdal11,1 %+0,2 % 
Nordanstig12,9 %+4,0 % 
Ockelbo10,1 %−1,4 % 
Ovanåker18,4 %+4,9 % 
Sandviken14,3 %−0,2 % 
Söderhamn17,4 %+3,2 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.