Karlshamns kommun såg under juli en svagare utveckling på arbetsmarknaden för utlandsfödda än länet. Kommunen har passerat Blekinge län och har nu högre arbetslöshet bland utlandsfödda.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en uppgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Karlshamns kommun med 1,4 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i juli på 20,5 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen stiger
Under juli månad rapporterade Karlshamns kommun en total arbetslöshet på 8,1 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+1,1 procentenheter). Även i Blekinge län stiger arbetslösheten något.
Sett till antalet personer betyder det att 1 231 av 15 198 invånare i åldern 16 till 651 år i Karlshamns kommun var inskrivna som arbetssökande (173 fler än i juli i fjol).
Det är nionde månaden i följd som arbetslösheten i Karlshamn är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

Ladda ner i fler format
Karlshamn är inte den enda kommunen i Blekinge där arbetslösheten går uppåt. Vi ser just nu en uppgång i fyra av fem kommuner. Störst är ökningen i Sölvesborg, där arbetslösheten stiger med 1,2 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Karlshamn hade redan tidigare högre arbetslöshet än snittet i hela Blekinge län och nu växer klyftan (8,1 procent i kommunen, jämfört med 7,2 procent i hela länet). Karlskrona har den lägsta arbetslösheten i länet (5,5 procent), medan Ronneby har den högsta (10,3 procent). För att Karlshamn skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Karlskrona skulle 395 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet steg arbetslösheten i juli jämfört med året innan (+0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 209 av 290 kommuner har högre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,9 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,1 procent).

Ladda ner i fler format
Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 20,5 procent i Karlshamn under juli månad, motsvarande 537 av 2 620 personer. Det är 1,4 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (−521 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet högre än vid samma tidpunkt i fjol för sjunde månaden i följd. Sedan december 2023 har arbetslösheten bland utlandsfödda ökat från 21,6 till 20,5 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 12,4 procentenheter i Karlshamn.

Ladda ner i fler format
Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Karlshamn om man jämför med andra kommuner i Blekinge. Olofström har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Karlskrona har den största.
Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Karlshamn så minskar den i Blekinge. Jämfört med juli förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 1,2 procentenheter (till 18,6 procent).

Ladda ner i fler format
Ungdomsarbetslöshet ökar
Precis som den totala arbetslösheten stiger arbetslösheten bland unga (+1,2 procentenheter). I juli var 11,4 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 173 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en ökning med 30 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens uppgång har de ungas arbetslöshet i Karlshamn stigit tio månader i följd (upp från 11,7 procent i september 2023 till 11,4 procent nu).

Ladda ner i fler format
Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Karlshamn högre än i Blekinge som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 2,3 procentenheter.

Ladda ner i fler format
85 annonser om lediga jobb just nu
Den 13 augusti fanns det sammanlagt 85 arbetsplatsannonser i Karlshamns kommun i Arbetsförmedlingens Platsbanken, motsvarande omkring 140 lediga jobb.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb.
| Yrkesgrupp | Antal annonser | Antal tjänster | |
|---|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 10 | 15 | |
| Personliga assistenter | 8 | 14 | |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 1 | 10 | |
| Övriga läkare | 1 | 10 | |
| Städare | 1 | 10 | |
| Övriga maskinoperatörer, livsmedelsindustri m.m. | 2 | 6 | |
| Hovmästare och servitörer | 4 | 6 | |
| Grundskollärare | 5 | 5 | |
| Reklamutdelare och tidningsdistributörer | 1 | 5 | |
| Psykologer | 3 | 4 |
Källa: Arbetsförmedlingens Platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 13 augusti av utannonserade jobb där Karlshamns kommun angetts som arbetsplatsadress. Antalet tjänster behöver tas med en nypa salt. Antalet tjänster motsvarar inte alltid det verkliga antalet jobb.
Tabeller
| Karlshamn | Blekinge län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 8,1 % | +1,1 % ▲ | 7,2 % | +0,2 % ▲ | 6,8 % | +0,5 % ▲ |
| Bland utlandsfödda | 20,5 % | +1,4 % ▲ | 18,6 % | −1,2 % ▼ | 15,0 % | −0,1 % ▼ |
| Bland ungdomar | 11,4 % | +1,2 % ▲ | 9,1 % | −0,2 % ▼ | 7,9 % | +0,3 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 8,1 % | +1,1 % ▲ |
| Karlskrona | 5,5 % | −0,4 % ▼ |
| Olofström | 8,6 % | +0,6 % ▲ |
| Ronneby | 10,3 % | +0,2 % ▲ |
| Sölvesborg | 6,5 % | +1,2 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 20,5 % | +1,4 % ▲ |
| Karlskrona | 15,3 % | −2,7 % ▼ |
| Olofström | 14,9 % | −0,4 % ▼ |
| Ronneby | 26,8 % | −2,2 % ▼ |
| Sölvesborg | 15,2 % | +0,9 % ▲ |
| Kommun | Arbetslöshet i juli | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Karlshamn | 11,4 % | +1,2 % ▲ |
| Karlskrona | 6,0 % | −2,3 % ▼ |
| Olofström | 14,7 % | +5,8 % ▲ |
| Ronneby | 12,2 % | +0,5 % ▲ |
| Sölvesborg | 10,8 % | +2,1 % ▲ |
